загрузка...
 
14.10. Порядок обліку операції застави
Повернутись до змісту
Застава — це спосіб забезпечення зобов’язань. Предметом застави можуть бути власні основні засоби та нематеріальні активи, які здатні забезпечити виконання зобов’язань відповідно до законодавчих актів України.
Відповідно до умов, зазначених в угоді про заставу, заставлене майно може перебувати в заставодавця, у заставодержателя або в третьої особи, бути в експлуатації чи на зберіганні.
Реалізація заставленого майна провадиться з аукціонів (публічних торгів), якщо інше не передбачено угодою.
Якщо аукціон (публічні торги) оголошено таким, що не відбувся, то заставодержатель за згодою заставодавця має право залишити заставлене майно за собою за початковою оцінкою. Коли заставодавець такої згоди не дав, то заставлене майно реалізується в установленому порядку (якщо інше не передбачено угодою).
Після реалізації заставленого майна через аукціон банк-заставодержатель здійснює таке проведення:
Д-т рахунків 1200 «Кореспондентський рахунок», 1001 «Рахунок готівкових коштів»
К-т рахунків «Позичковий рахунок» (інші рахунки з обліку заборгованості), «Процентні доходи» (інші доходи).
Одночасно списується вартість заставленого майна, яке обліковувалося на позабалансових рахунках 9500 «Застава, за якої предмет застави залишається у заставодавця», 9501 «Застава, за якої предмет застави передається на зберігання заставодержателю», 9502 «Застава, за якої предмет застави передається третім особам».
Якщо вирученої суми від продажу об’єкта застави недостатньо для повного задоволення вимог заставодержателя, то він має право (якщо інше не передбачено законом чи угодою) одержати суму, якої не вистачає для повного задоволення вимог, з іншого майна боржника в порядку черговості, передбаченої чинним законодавством України.
Якщо звернення стягнення на предмет застави проводиться згідно з угодою застави (за якою визначено умови та порядок набуття заставодержателем права власності на заставлене майно) або якщо аукціон не відбувся, то здійснюється таке проведення:
Д-т рахунка 3409 «Майно, що перейшло у власність банку як заставодержателя» (за справедливою вартістю)
К-т рахунків «Позичковий рахунок» (інші рахунки з обліку заборгованості), «Процентні доходи» (інші доходи), 1200 «Кореспондентський рахунок» (рахунок заставодавця на суму перевищення розміру забезпечених цією заставою вимог банку)
одночасно:
Д-т рахунків 9500 «Застава, за якої предмет застави залишається у заставодавця», 9501 «Застава, за якої предмет застави передається на зберігання заставодержателю», 9502 «Застава, за якої предмет застави передається третім особам»
К-т рахунка 990 «Контррахунки для рахунків розділів 90—95».
Нарахування амортизації на це майно не здійснюється.
Якщо заставлене майно, на яке банком звернено стягнення відповідно до чинного законодавства України, використовується банком або визнається необоротним активом банку, то здійснюється запис:
Д-т рахунків 4300 «Нематеріальні активи» (на суму справедливої вартості), 4400 «Основні засоби» (на суму справедливої вартості), 4500 «Інші необоротні матеріальні активи» (на суму справедливої вартості)
К-т рахунка 3409 «Майно, що перейшло у власність банку як заставодержателя».
Реалізація заставодержателем заставленого майна, на яке було звернено стягнення згідно з умовами угоди про заставу, відображається так:
Д-т рахунків 1200 «Кореспондентський рахунок», 1001 «Рахунок готівкових коштів», 7499 «Інші небанківські операційні витрати»
К-т рахунка 3409 «Майно, що перейшло у власність банку як заставодержателя».
Незалежно від того, перебуває заставлене майно в заставодавця чи заставодержателя, експлуатується чи зберігається до часу реалізації застави, його облік та нарахування амортизації (зносу) здійснює заставодавець.
Облік основних засобів і нематеріальних активів, переданих у заставу, заставодавець веде на окремих аналітичних рахунках балансових рахунків 4300 «Нематеріальні активи», 4400 «Основні засоби», 4500 «Інші необоротні матеріальні активи».
Одночасно сума застави, що визначена угодою, відображається на дебеті позабалансового рахунка 9510 «Надана застава» та кредиті рахунка 990 «Контррахунки для рахунків розділів 90—95».
У разі виконання забезпеченого заставою зобов’язання перед заставодержателем основні засоби та нематеріальні активи списуються заставодавцем із аналітичних рахунків «Основні засоби, передані в заставу» і обліковуються на аналітичному рахунку «Власні основні засоби».
Одночасно списується вартість активів з позабалансового рахунка 9510 «Надана застава», що відповідає запису:
Д-т рахунка 990 «Контррахунки для рахунків розділів 90—95»
К-т рахунка 9510 «Надана застава».
Якщо заставодавець (банк-боржник) кредиту не погасив, а на майно звернено стягнення відповідно до чинного законодавства України, то в обліку банку-боржника (заставодавця) здійснюються такі проведення:
якщо вартість реалізованого заставленого майна нижча, ніж його балансова (залишкова) вартість:
Д-т рахунків отриманих кредитів, нарахованих процентів до сплати, рахунків 4409 «Знос основних засобів», 7490 «Негативний результат від вибуття нематеріальних активів та основних засобів»
К-т рахунка 4400 «Основні засоби»;
на суму, що перевищує розмір забезпечених заставою вимог після реалізації об’єкта застави:
Д-т рахунків 1200 «Кореспондентський рахунок», 1001 «Рахунок готівкових коштів»
К-т рахунка 6490 «Позитивний результат від продажу нематеріальних активів і основних засобів».
Одночасно списується вартість активів з позабалансового рахунка 9510 «Надана застава».
Банк-заставодержатель згідно з оціночним описом та актом приймання-передавання обліковує прийняте від заставодавця на зберігання майно на позабалансовому рахунку 9501 «Застава, за якої предмет застави передається на зберігання заставодержателю». Виконується проведення:
Д-т рахунка 990 «Контррахунки для рахунків розділів 90—95»
К-т рахунка 9501 «Застава, за якої предмет застави передається на зберігання заставодержателю».
Облік заставленого майна, що не .передається на зберігання банку, здійснюється на позабалансовому рахунку 9500 «Застава, за якої предмет застави залишається у заставодавця».
Облік заставленого майна, що передається за згодою банку-заставодержателя на відповідальне зберігання третім особам, здійснюється на позабалансовому рахунку 9502 «Застава, за якої предмет застави передається третім особам» на суму, що визначена в угоді про заставу та підтверджена актами приймання-передавання від заставодавця третій особі.
Порядок реалізації заставленого майна регламентується чинним законодавством України.
Заставодержатель набуває права звернення стягнення на предмет застави, якщо в час настання терміну виконання зобов’язання, забезпеченого заставою, його не буде виконано (якщо інше не передбачено угодою).
Звернення стягнення на заставлене майно здійснюється з рішення суду (арбітражного або третейського), на підставі виконавчого надпису нотаріуса, якщо інше не передбачено угодою про заставу.



загрузка...