загрузка...
 
Додаток 6.2.5 Аналіз статистики письмових звернень громадян до телепрограм Національної телекомпанії України за 1996 рік; Інформаційно-комунікаційний менеджмент у глобальному суспільстві - Бебик В.M.
Повернутись до змісту

Додаток 6.2.5 Аналіз статистики письмових звернень громадян до телепрограм Національної телекомпанії України за 1996 рік

Щоденні

На добраніч, діти — 11919

Доброго ранку, "Україно"! — 2041 УТН — 1893

Закон є закон — 437

Вікна. Новини — 50

Періодичністю 2—5 разів на тиждень

Агромагазин — 926

Полудень — 614

Реальність неможливого — 482

Шкільний екран — 158

Добрий вечір — 146

Щотижневі

Лего-експрес

—10819

Парламентський вісник

— 350

Хіт-рік

— 5645

Рідна мова

— 324

Футбол від УТН

— 3417

П'ятий кут

— 255

Шоу самотнього холостяка

— 1848

Тележурнал "Право"

— 241

Служу народу України

— 1618

Уряд звітує

— 153

Дискусії лідерів

— 1106

Акценти

— 134

Доброго вам здоров'я

— 1015

Вечірні розваги для дорослих

— 80

Вибрики

— 743

Україна сьогодні

— 79

Вулик пана Савки

— 695

Карусель і капуста

— 66

Монітор

— 685

Село і люди

— 63

Свічадо

— 432

Запитуйте—відповідаємо

— 425

Періодичністю 2—3 рази на місяць

Забуті імена — 142

Футбол плюс — 57

Щомісяця

Мультфільм на замовлення — 2576

Надвечір'я — 609

Дзвони Чорнобиля — 1577

Блок-Нот — 447

Фант-лото "Надія" — 1127

Оранта — 103

Без сталої періодичності

Час лікаря — 72

Вільний селянин — 56

Примітка. До переліку програм не увійшли ті, що одержали за рік менше 50 звернень.

Статистика надходжень листів до Національної телекомпанії України за період 1—30 12-го місяця 1996 року

ТВО

з 01.01

за період

Дирекція УТ-1

1754

235

Дирекція УТ-2

444

24

ТВО "УТН"

8073

1499

ТВО "Громада"

7463

823

ТВО "Студія 8.8"

260783

19812

ТВО "Мистецтво"

1778

42

ТВО "Право"

1580

153

ТВО "Наука"

6224

784

ТВО "Телефільм"

62

0

Дирекція зовнішніх відносин

141

1

ТВО "Монітор"

1344

24

ТВО "Спорт"

207

7

УТ-2

7098

373

Комерційні програми УТ-1

1979

153

Комерційні програми УТ-2

2426

165

Держтелерадіо України

22

0

РАЗОМ

301378

24095

Зворотний зв'язок (1 січня — 31 грудня 1996 р.)

За оглядовий період Національне телебачення України одержало 301378 звернень.

"Нині, слава Богу, наше телебачення розбагатіло на добрі програми, відчувається пошук здібних ведучих, є дуже непогані переклади фільмів. Ми пишаємося вами і дякуємо вам за велику роботу". Це уривок з листа телеглядача, який надійшов у січні. А ось рядки з грудневого листа Г. Березіної (м. Хуст, Закарпаття): "Я хочу сказати, що дуже радію — нарешті наше українське телебачення "стало на ноги"... Ще кілька років тому ми всі надавали перевагу ГРТ".

Протягом року таких листів надходило чимало. Безперечно, були і негативні оцінки роботи телебачення, і слушні зауваження та побажання, але в цілому переважна більшість дописувачів схвалювали нове обличчя українського ТБ, висловлювали побажання і надалі поліпшувати якість передач, запроваджувати нові програми.

Які ж теми піднімали телеглядачі у своїх зверненнях, які питання хвилювали наших дописувачів, були, так би мовити, найбільш "популярними"? Передусім — це події, якими жила уся наша держава, весь народ — обговорення Конституції України та прийняття її Верховною Радою, участь українських спортсменів в Олімпіаді в Атланті, святкування 5-ї річниці Незалежності нашої країни, грошова реформа.

Серед суто телевізійних питань, на які жваво і зацікавлено реагували телеглядачі, — пожежа на Хрещатику, 26 та зміни, що відбулися на третьому телеканалі. Але чи не крізь усі звернення червоною ниткою проходить занепокоєння людей станом справ у державі і в кожній родині, різного роду соціальними проблемами та життєвими негараздами. Особливо багато таких листів від глядачів похилого віку, пенсіонерів.

У зверненнях, адресованих керівництву Держтелерадіо України, Національної телекомпанії, дирекціям телеканалів, окрім загальних оцінок нашої роботи, глядачі найчастіше піднімали мовне питання (двомовність телебачення та погане знання рідної мови деякими працівниками ТБ), а також критикували показ на телеканалах надмірної кількості невисокоякісної західної продукції — фільмів, відеокліпів, реклами. Дописувачі вважають за кончу необхідність готувати значно більше передач, які б відігравали позитивну роль у вихованні підростаючого покоління.

"Незалежно від того, що діється в країні, ви повинні навіювати оптимізм людям, вселяти надію на краще, виховуючи доброчесність і порядність", — пише Г. Ковальчук із села на Рівненщині. І з цим твердженням важко не погодитись. А ось рядки з грудневого листа Я. Костіна з м. Боричева на Тернопільщині: "Дивлюсь програму на тиждень. Кіно і телефільми тільки зарубіжні. А де ж наші? Що, в нас немає історії, немає сучасності, немає майбутнього?" Глядачам бракує на телеекрані гострих і правдивих публіцистичних передач про сьогодення, українську історію та мистецтво, а також програм, які б виховували у молоді патріотизм, високі моральні якості.

Чимало листів надійшло свого часу у зв'язку із зникненням з 1-го каналу "Післямови", яка, на думку дописувачів, "подобалась патріотизмом, широким, правдивим висвітленням подій на високому професійному рівні" (кол. лист з м. Тернополя). Зараз глядачі висловлюють своє задоволення поверненням її на УТ-І.

З інших інформаційних програм стабільною популярністю протягом року користувалася передача "Доброго ранку, Україно!" Глядачі відзначають її змістовність, різноманітність, професійну майстерність ведучих О. Корж, Л. Ха-рів, К. Жури... Дехто навіть вважає, що "Доброго ранку, Україно!"— "найсучасніша, найукраїнська передача УТ". Щодо інших інформаційних випусків, то, відзначаючи значне поліпшення їх останнім часом (інформаційна насиченість, професійний рівень ведучих), телеглядачі висловлюють водночас деякі зауваження: багато одноманітних офіційних матеріалів, чимало мовних помилок у журналістів.

Окремі глядачі надавали перевагу інформаційним випускам "Вікна" та "Вікна в світ", які виходили на каналі УТ-2, вважаючи, що там більш насичена і різноманітна інформація.

Серед громадсько-політичних програм найбільшою популярністю у глядачів користувались передачі "Дискусії лідерів", "Служу народу України" та "Акценти". Під час обговорення та прийняття Конституції України чимала пошта була також у програми "Парламентський вісник".

Як правило, політичні позиції у авторів відгуків на програму "Дискусії лідерів" різко протилежні, але всі вони вважають її "вкрай потрібною, яка допомагає; багатьом розібратися в тому, що діється навколо нас" (З. Бережна, м. Дніпропетровськ). При цьому дописувачі відзначають "витримку і порядність", "професіоналізм і толерантність" ведучого Б. Гривачевського.

Взагалі у багатьох оцінках передач простежується схильність глядачів до об'єктивності і поміркованості учасників передач і особливо ведучих. Так, при всій різноманітності оцінок телеглядачам подобається передача "Акценти", але ведучого В. Лапікуру дуже часто критикують за "втрату гідності цивілізованої людини заради того, щоб якнайбільш зневажливо образити людей, що мають інші погляди".

Це ж стосується і чи не найпопулярнішої передачі "П'ятий кут": "На мій погляд, ваша програма — найцікавіша з усіх публіцистичних програм УТ. Спасибі вам" , — пише В. Аксельруд із с. Кароліно-Бугаз Одеської обл. І в той же час чи не кожний другий кореспондент висловлював критичні зауваження на адресу журналіста В. Піховшека, маючи на увазі його манеру ведення бесід, надмірну "амбіційність і нетактовність". Не залишились поза увагою глядачів і нові громадсько-політичні програми — "Уряд звітує", "Точка зору", "Акценти дня"...

Свою особливість мала пошта програми "Монітор", оскільки в цій передачі виступають провідні фахівці різних об'єднань. Тому глядачі, звертаючись до

"Монітора", порушують питання, пов'язані практично а усіма програмами Національного телебачення. Об'єднує ці звернення вболівання за майбутнє УТ та бажання бачити Національне ТБ дійсно українським.

Серед ігрових розважальних програм лідерами протягом року були "Лего-експрес", "Фант-лото "Надія" і "Вибрики". Глядачі вважають, що ці передачі стали цікавішими і змістовнішими. Дякували за вдало підібрані номери, вдалий добір запитань у конкурсах, манеру ведення програм ведучими. Майже кожен лист, що адресувався їм, починався зі слів подяки.

На жаль, в останні місяці року значно зменшилась пошта програми "На добраніч, діти", яка завжди була лідером серед дитячих передач. 7749 листів у січні, і лише 28 — у листопаді. Очевидно, ця статистика повинна спонукати до серйозної роботи творчу групу.

Близька до цієї і картина з поштою мистецьких програм. В останні місяці року пошта їх різко "схудла", відчувається, що людям набридло порушувати одні й ті ж питання, вони зневірились у дієвості своїх звертань. (А критикували вони "американізацію" телебачення, зменшення уваги до національного мистецтва і літератури, до видатних талантів України минулого і сьогодення, до народної творчості.) І, на жаль, зрідка надходили такі листи, як оці, які ми отримали в грудневій пошті: "Хочеться висловити подяку за цикл передач, які були присвячені 65-річчю з дня народження Григора Тютюнника. Серед жахливих трилерів, реклами низького ґатунку зазвучало нарешті щось чисте, світле, спокійне, що доходить до самого серця" (Н. Тарнавський, м. Київ). Близького за змістом листа надіслали з цього приводу також родини Томахів і Стриків з Києва.

А серед глядацьких пропозицій варта уваги була така — започаткувати "авторське телешоу, тісно пов'язане з іміджем популярної в країні особи".

Глядачі постійно просять розширити кінорепертуар Національного телебачення за рахунок вітчизняних фільмів і дуже вдячні дирекції УТ-2, яка до цих прохань прислухається.

Справжній "переворот" в оцінках глядачів каналу УТ-І відбувся завдяки "Студії 1 + 1". Для більшості з них саме програми "Студії 1+1" замінили тяжіння до ГРТ. "Великою і приємною несподіванкою" була поява на УТ-1 "Студії 1+1", — пишуть телеглядачі. Дякують за можливість дивитись цікаві фільми, які "розважають і відволікають від не дуже хорошої дійсності".

Глядачам подобаються зроблені "Студією" переклади фільмів, вони радіють, що в фільмах звучить українська мова. "Зараз, на 5-му році становлення української держави, я, мої рідні, як і мільйони українців, можуть врешті-решт почути (й побачити) художні фільми українською мовою. Добре й те, що кінокартини різножанрові, різних країн" (М. Войчук, м. Новодністровськ Чернівецької обл.). "Вітаємо вас за вашу працю, таку необхідну державі та людині," — пише А. Корнєв з м. Краматорська.

Але надходять — і досить часто — листи, в яких наш вимогливий телеглядач просить уважніше добирати кінопрограму, нарікає на "засилля" фільмівбойовиків, еротичних кінокартин. "Ми втомилися від того, що демонструє "Студія "1 + 1"... Потрібні картини, які б давали наснагу до життя. Кого ж ми виховуємо?" — пишуть глядачі.

Наші дописувачі дуже уважно і прискіпливо стежать за усіма змінами на телеканалах, жваво реагують на появу нових програм і негайно висловлюють своє ставлення до них. Скажімо, знайшли свого прихильного глядача такі передачі, як "Колискова для дорослих", "Телеманія", "Полудень".

А щодо нової програми "Футбол від УТН", яка, з'явившись на телеекрані, відразу стала популярною, то чимало глядачів вважають, що вона народилась саме завдяки їхнім проханням, з якими вони звертались до телекомпанії. Дописувачі бажають, "щоб ця передача стала "фірмовою", українською, оригінальною і ні в чому не поступалась російському аналогу". Наші телеглядачі щиро вітали таку акцію Національного ТБ, як утворення творчо-виробничого об'єднання "Право". Програми цього об'єднання мають вагомий зворотний зв'язок". Багатьом з глядачів до вподоби манера спілкування ведучих, високий професіоналізм журналістів і юридичних консультантів.

У розважальних програм також чимало своїх прихильників, але в цілому їх вважають чи не найслабкішою ланкою телеканалів. Дописувачі вказують на примітивізм, неоригінальність цих передач. Навіть такі досить популярні, як "Хіт-рік", "Шоу самотнього холостяка" і вже згадувана "Лего-експрес", деколи викликають невдоволення глядачів.

А відгуки на "Шоу довгоносиків" протягом року в більшості — вкрай негативні: "Моя сім'я і знайомі обурені цим низькопробним шоу, повним зневаги українського народу", — пише М. Остапенко з м. Чернівців. Очевидно, тут є до чого докласти рук виробникам телепродукції.

Зацікавлено сприймаючи нові програми, наш глядач уважно стежить і за своїми улюбленими "старими" передачами, вболіває за них. Це і "Надвечір'я", програма, яка, на думку глядачів, "додає сил, окрилює і вселяє надію на краще". Це "Рідна мова", "Свічадо", "Реальність неможливого" та ін.

Протягом року відчутно зростала популярність каналу УТ-2. "УТ-2 — це наш улюблений канал", — пише група телеглядачів зі Львівщини. Дописувачі різник вікових категорій, з різних областей України відзначають вдалий тематичний спектр каналу, продуману побудову денної сітки передач, її динамічний ритм. Телеглядачі помітили появу нових різноманітних за тематикою і жанрами передач, а також удосконалення змісту і форм уже існуючих. "Не знаю, яка думка інших, — пише Т. Чорна з м. Волновахи — але, по-моему, майбутнє за цим каналом". Нам залишається лише приєднатись до цих побажань.

Підсумовуючи цей короткий річний огляд глядацької пошти, треба відзначити таке.

Загальна тональність листів безперечно схвальна. Люди радіють певним позитивним змінам на телебаченні, вірять у дальше поліпшення передач.

Але нехай не складається враження про "благосність" нашої пошти, про одностайне захоплення діяльністю телекомпанії.

Дописувачі гостро критикують низький професійний рівень окремих передач, засилля низькопробної реклами та невисокої якості західних фільмів.

"Ми, звичайно, пам'ятаємо пораду Т. Г. Шевченка научатись чужому, але ж він вимагав й свого не цуратись", — пише група телеглядачів з Полтави. Саме нестримний потяг людей до свого, національного — історії, мистецтва, літератури, високих моральних цінностей, які завжди були притаманні українському народу, треба відзначити як основну думку глядацької пошти 1996 року.

Що ж стосується фахівців із творчих спілок, з якими також спілкувалась наша редакція протягом року, то чи не найвлучніше висловився один з виступаючих на ІІ з'їзді кінематографістів, звертаючись до працівників телебачення: "Не втомлюйте втомлених нудним вихованням і проповідями, давайте цікавий і неординарний матеріал, виховуйте яскравих особистостей-ведучих, робіть захоплюючі передачі. Йдіть до серйозного через розвагу!" З цими побажаннями важко не погодитись.

Завідуючий редакцією по роботі в листами і зв'язках з громадськістю В. Деркач




загрузка...