загрузка...
 
4.5. Система показників і оцінка економічної ефективності професійного навчання персоналу
Повернутись до змісту
Оцінка економічної ефективності професійного навчання персоналу передбачає виділення наступних аспектів: особистісного, навчального закладу, організації та суспільного.
Особистісний аспект зводиться до методів економічної оцінки інвестування у людський капітал. Як правило, дослідники ефективності в сфері людського капіталу звертаються до техніки аналізу «витрати — вигоди» (cost-benefit analysis) [1]. Аналіз за цим методом ділиться на три етапи:
ідентифікація вигод (зисків) та їх вартісна оцінка з урахуванням фактору часу;
ідентифікація витрат та їх вартісна оцінка також здійснюються з врахуванням фактору часу;
завершальним етапом аналізу «витрати — вигоди» є порівняння величини вигод з величиною витрат.
Для приведення вигод і витрат до одного моменту праці застосовують метод дисконтування. Розрахунок зисків від вкладень в людський капітал передбачає проведення прогресивного дисконтування вигід, порівняння їх з поточними витратами, оскільки вигоди, що отримаються у майбутньому, завжди мають для людей меншу цінність в порівнянні з тими вигодами, які одержуються у теперішній час.
Відповідно до концепції людського капіталу різниця між дисконтованими величинами витрат і вигод — «чиста приведена вартість» — та вважається критерієм доцільності інвестиційного проекту в людський капітал розраховується за формулою:


загрузка...