загрузка...
 
5.3. фінансово-економічний аналіз стану підприємства
Повернутись до змісту
Фінансово-економічний аналіз зорієнтований на оцінювання фінансового стану, фінансових результатів та ефективності діяльності підприємства. Він дає змогу виявити напрямки й обмеження фінансового розвитку та реструктуризації фінансової політики. Зміст і загальну схему фінансово-економічного аналізу наведено в табл. 5.3, 5.4.


Аналіз фінансового стану базується на даних фінансової звітності та бухгалтерського обліку, на розрахунку й зіставленні значної кількості показників і коефіцієнтів.
Фінансово-економічний аналіз дає змогу реалізувати такі завдання:
оцінити результати й ефективність діяльності підприємства, його поточний фінансовий стан, скласти прогноз розвитку фінансово-економічних показників на найближчу перспективу;
оцінити динаміку фінансових показників за певний період часу і фактори, що викликали відповідні зміни;
оцінити наявні фінансові обмеження на шляху реалізації організаційних перетворень;
виявити й оцінити можливі джерела фінансування заходів щодо реструктуризації і можливий ефект від їх реалізації.
Набір джерел інформації та методів, що застосовуються, і кількість показників, що розраховуються при проведенні фінансово-економічного аналізу, залежать від цілей дослідження.
Основні методи, використовувані для здійснення фінансово-економічного аналізу, згруповано в табл. 5.5.

Аналіз абсолютних показників передбачає:
аналіз звітності, оцінку за статтями вихідного звітного балансу на початок і кінець періоду;
оцінювання їхніх змін в абсолютному виразі;
оцінювання питомих значень статей балансу — структурних характеристик;
оцінювання динаміки структурних змін (питомої ваги);
оцінювання змін у відсотках до значень на початок періоду (темп приросту статей балансу).
Горизонтальний аналіз звітності ґрунтується на зіставленні динаміки розвитку всіх статей балансу і звіту про прибутки і збитки з базисним роком, фінансові показники якого беруться за 100 %.
При вертикальному аналізі звіту про прибутки і збитки за 100% береться виторг від реалізації. Більш глибокі висновки можна зробити, проаналізувавши дані звітності в процентній формі за ряд років, оскільки це дає змогу простежити динаміку структурних змін (темп приросту структурних змін).
Найважливішими інструментами фінансового аналізу є фінансові коефіцієнти, які являють собою відношення одного бухгалтерського або фінансового показника до іншого. Аналіз фінансового становища підприємства за допомогою коефіцієнтів полягає в зіставленні показників за поточний рік з аналогічними показниками за минулі роки, а також у визначенні тенденцій розвитку підприємства (прогнозні оцінки) за кожним коефіцієнтом.
Кожне підприємство має право скласти для аналітичної роботи власний набір (систему) коефіцієнтів, оскільки їхня кількість не обмежена і зростає зі збільшенням вихідної інформації. Проте здебільшого розраховують чотири групи показників:
показники ліквідності;
показники фінансової стійкості;
показники ділової активності;
показники рентабельності.
Методи розрахунку основних фінансових коефіцієнтів наведено в табл. 5.6.





загрузка...