загрузка...
 
3.7. ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ ВИКОРИСТАННЯ МОДЕЛЕЙ ЧТВ, ІП ТА ВСП ДЛЯ АНАЛІЗУ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ
Повернутись до змісту
При оцінці єдиного незалежного проекту всі три методи дисконтованих грошових потоків — ЧТВ, ІП і ВСП — узгодяться між собою при визначенні його привабливості. Але при цьому мають дотримуватися дві умови:
повинен оцінюватися тільки один проект, чиї грошові потоки не пов’язані з іншими проектами;
проект повинен мати потоки інвестицій у перші роки його існування, а потім — безперервний потік грошових надходжень до кінця терміну існування проекту.
Якщо проект має позитивне значення ЧТВ, то він може бути схвалений за необхідною ставкою прибутковості k. ВСП цього проекту повинна бути більшою або дорівнювати k для того, щоб вибрати проект за цим критерієм.
Позитивне значення ЧТВ вказує на перевищення грошових надходжень від інвестицій над величиною первинних інвестицій. При цьому ІП буде завжди більшим за одиницю.
Тож якщо один з методів визначає кандидатом для відбору інвестиційний проект, що відповідає названим характеристикам, то всі інші методи підтвердять цей висновок. Коли ж будь-який з методів визначить, що проект неприйнятний, то всі три методи дадуть аналогічну оцінку.
Однак при ранжируванні альтернативних проектів можуть виникати конфлікти в залежності від того, який метод оцінки — ЧТВ, ІП або ВСП використовувався.
Між трьома методами розрахунку дисконтованих грошових потоків існує дві основні відмінності: (1) абсолютне і відносне вимірювання привабливості проектів і (2) припущення про реінвестування грошових потоків від інвестицій. Модель ЧТВ дає абсолютний результат цінності проекту, тобто показує суму, на яку дисконтовані грошові надходження проекту перевищують дисконтовані інвестиції. Метод ІП обчислює співвідношення названих величин, а метод ВСП визначає процентну ставку.
Всі моделі дисконтованих грошових потоків (ДГП) спочатку передбачають, що грошові надходження проектів реінвестуватимуться для отримання норми прибутковості інвестицій, рівної ставці дисконту. Припущення про реінвестування діє для кожного грошового надходження проекту з моменту його виникнення і до кінця терміну існування.
У моделях ЧТВ і ІП передбачається, що грошові надходження проекту реінвестуюються за необхідною ставкою прибутковості фірми, а в моделі ВСП – за внутрішньою ставкою прибутковості.
Для ілюстрації припущення про реінвестування вводиться поняття кінцевої вартості проекту (terminal value). Кінцева вартість проекту (далі будемо означати її TV) — це вартість, яка акумулюватиметься до кінця періоду функціонування проекту, якщо його грошові надходження були реінвестовані для отримання певної ставки прибутковості в період між надходженням грошових потоків від інвестицій і кінцевим терміном існування проекту.
Кінцева вартість проекту — TV — обчислюється за формулою:

де St — грошові надходження проекту в кінці періоду t;
i — ставка реінвестування;
n — тривалість проекту.
? Приклад 9. Кінцева вартість проекту
Необхідна ставка прибутковості інвестицій встановлена фірмою на рівні 14%. Пропонуються два проекти:

Показати, що ЧТВ проекту дорівнює теперішній вартості його кінцевої вартості мінус сума теперішньої вартості інвестицій.
Розв’язання.
1. Розраховуємо TV проекту A при i = 20%, n = 4:

Проекти А і В еквівалентні лише в тому разі, якщо їхні кінцеві вартості рівні, а це трапляється тільки за умови, що ставка реінвестування дорівнює ВСП.
2. Розраховуємо TV проекту A при i = 14%, n = 4:
65.GIF">
TVB = $20736, бо в проекті В не існує проміжних грошових надходжень.
3. Обчислюємо ЧТВ кожного проекту, дисконтуючи суму TV за необхідною ставкою прибутковості фірми і далі віднімаючи витрати проектів, тобто:

Два останніх розрахунки показують, що модель ЧТВ передбачає ставку реінвестування, що дорівнює необхідній ставці прибутковості фірми (вартості капіталу).


загрузка...