загрузка...
 
1. Цикли ділової активності.
Повернутись до змісту
Зростання і падіння обсягів національного виробництва, цін, процентних ставок і зайнятості складають діловий цикл, який є характерною рисою ринкової економіки.
Економічний цикл (цикл ділової активності) — це періодичний підйом або спад реального ВВП на фоні загальної тенденції до зростання.
Причинами циклічності можуть бути:
– технічні нововведення (НТР), які впливають на інвестиції та споживчі витрати, а відповідно — на виробництво, зайнятість і рівень цін;
– політичні й випадкові події (наприклад, війни, «перебудова» в СРСР та перехідний період у нових незалежних державах);
– зміни в кредитно-грошовій політиці (коливання обсягів грошової маси);
– нестача національних інвестицій;
– зміни цін на нафту, газ та інші види сировини тощо.
В макроекономіці не існує цілісної теорії економічного циклу, й економісти різних напрямків концентрують свою увагу на різних причинах циклічності. Але більшість з них вважають, що рівень сукупних витрат (D = С + G +I + NE) безпосередньо визначає рівень зайнятості і безробіття.
Окремі економічні цикли суттєво різняться між собою за тривалістю та інтенсивністю, проте всі вони складаються з одних і тих самих фаз (табл. 3. 1., рис. 3. 1.).

При цьому циклічно змінюються обсяг випуску, рівні зайнятості, безробіття, інфляції, відсоткової ставки, обсяг грошової маси і т. п. Проте основними індикаторами фази циклу слугують:
– рівень зайнятості;
– рівень безробіття;
– обсяг випуску.
Рівні інфляції і відсоткової ставки не враховуються, оскільки їх динаміка може бути різною в залежності від факторів, які спричинили спад (табл. 3. 2.).

Випереджальними, або провідними (leading), називають параметри, що досягають максимуму (мінімуму) перед досягненням піка (відповідно нижчої точки активності).
Запізнілими, або відстаючими (lagging), називають параметри, що досягають максимуму (мінімуму) після досягнення економічного піка (відповідно нижчої точки).
Параметри, що називаються співпадаючими (coincident), змінюються одночасно й відповідно до зміни економічної активності.
Фактичний реальний обсяг випуску продукції коливається при цьому навколо потенційного рівня ВВП, під яким ми розуміємо обсяг виробництва за умови повної зайнятості ресурсів. Він опускається нижче цієї позначки під час спаду, потім поступово повертається до неї, а інколи навіть перевищує цей рівень під час чергового підйому економіки. Коливання фактичного обсягу ВВП навколо потенційного характеризується показником, який має назву «розрив ВВП»:
Циклічний характер розвитку економіки вимагає від держави відповідної реакції і впровадження певних заходів по усуненню негативних наслідків циклічності розвитку. Найважливіші заходи державної політики представлені в таблиці 3. 3.



загрузка...