загрузка...
 
2. Місце та роль курсових, кваліфікаційних та дипломних робіт в отриманні навичок здійснення НДР
Повернутись до змісту
У процесі навчання студенти економічних спеціальностей пишуть і захищають курсові, кваліфікаційні та дипломні роботи. Названі види робіт багато в чому різняться між собою, проте їх підготовка, праця над ними має багато чого спільного.
Курсова робота виконується з метою закріплення та поглиблення знань, одержаних студентами під час вивчення певного навчального курсу або його розділів. Вона становить собою самостійне навчально-наукове дослідження студента, спрямоване на вирішення якогось конкретного фахового завдання. Курсова робота допомагає студентові систематизувати отримані теоретичні знання з вивченої дисципліни та набути навичок проведення наукових досліджень: вміння збирати, аналізувати і систематизувати статистичну інформацію; здатність застосовувати отримані знання при вирішенні практичних завдань; формулювати висновки, пропозиції і рекомендації з предмета дослідження.
Кваліфікаційна (дипломна) робота — це кваліфікаційне навчально-наукове дослідження студента, яке виконується на завершальному етапі навчання у вищому навчальному закладі. Кваліфікаційна - при здобутті освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра, дипломна - при здобутті рівня спеціаліста або магістра.
Кожна з названих робіт має комплексний характер і пов'язана з використанням набутих студентом знань, умінь і навичок зі спеціальних дисциплін. У більшості випадків кожна наступна робота є поглибленою розробкою теми попередньої: кваліфікаційна може бути поглибленням курсової, дипломна - поглибленим варіантом кваліфікаційної.
До означених робіт висуваються такі основні вимоги: - актуальність теми, відповідність її сучасному рівню розвитку економічної науки та практики;
врахування та критичний аналіз монографічних і періодичних видань з теми;
чітка характеристика предмета, мети і методів дослідження, опис та аналіз проведених автором експериментів;
узагальнення результатів, формулювання висновків та практичних рекомендацій.
Тематика курсових, кваліфікаційних та дипломних робіт розробляється і затверджується на засіданні випускної кафедри.
Студенту надається право вибирати тему роботи з числа визначених випускною кафедрою.
Керівництво курсовими, кваліфікаційними та дипломними роботами здійснюється, як правило, кваліфікованими викладачами. В окремих випадках до наукового керівництва можуть залучатися спеціалісти народного господарства. Організація і контроль за процесом підготовки й захисту робіт покладається на завідуючих кафедрами.
Структура кожної роботи має бути такою: титульний аркуш; зміст; перелік умовних позначень (при необхідності); вступ; кілька розділів (підрозділів), що розкривають теорію питання та досвід практичної роботи; висновки; список використаної літератури; додатки. Причому всі означені вище роботи мають не тільки подібну структуру, а й спільну методику написання та оформлення.
Виконувати роботи доцільно в такій послідовності: вибір теми, з'ясування об'єкта, визначення мети і завдань дослідження, складання попереднього плану, написання вступу, виклад теорії і методики, вивчення досвіду роботи, формулювання висновків і рекомендацій, оформлення списку використаних джерел і додатків. Після цього здійснюється літературне й технічне оформлення роботи.
Як свідчить досвід, досить відповідальним етапом с вибір теми будь-якої роботи. Студент має обрати таку тему, яка найповніше відповідає його інтересам. Було б добре, якби це була тема, якимось чином зв'язана з рефератом, який писав студент при вивченні навчальної дисципліни.
Не менш важливо правильно окреслити об'єкт і предмет дослідження. Пам'ятаючи, що від цього залежить і належне визначення мети дослідження.
Мета дослідження передбачає вирішення студентами проблемної ситуації, яка склалася в реальній практиці.
Після формулювання мети дослідження визначається завдання дослідження. Ці останні можуть включати наступне:
вирішення певних теоретичних питань, які входять до загальної проблеми дослідження;
аналіз практики вирішення даної проблеми, її сильних і слабих сторін;
розробка рекомендацій та пропозицій щодо використання результатів дослідження у практичній діяльності.
Важливим етапом роботи над курсовими, кваліфікаційними та дипломними є вивчення та конспектування літератури з теми. Вивчення літератури треба починати з праць, де проблема відображається в цілому, а потім перейти до вужчих досліджень.
Працюючи з літературою, слід уважно стежити за ходом авторської думки, аби якнайкраще зрозуміти суть головної думки автора. По ходу читання треба виписувати всі необхідні цитати, цифри, факти, аргументи, якими оперує автор, доводячи основну ідею своєї праці.
Зрозуміло, що виписувати доцільно тільки те, що м відношення до теми дослідження. Вкрай важливо пам'ятати, що все це пригодиться пізніше, при написанні тексту роботи.
Кожний, хто писав будь-яку наукову працю, знає, що процес уточнення структури може тривати протягом усієї роботи над дослідженням. Тому при розроблені плану доцільно консультуватися з науковим керівником. Матеріал викладається відповідно до змісту у вигляді окремих розділів і підрозділів (глав і параграфів). Кожний розділ (глава) висвітлює самостійне питання, а підрозділ (параграф) – окрему частину цього питання. Але всі вони мають бути пов'язані між собою логічно і підпорядковуватись одній головній ідеї і не суперечити один одному.
Подальша робота над курсовою (кваліфікаційною, дипломною) передбачає написання студентом вступу та висновків, оформлення списку літератури та додатків, редагування тексту, його доопрацювання з урахуванням зауважень наукового керівника, підготовку роботи до захисту. Вступ пишуть після того, як написана основна частина роботи. В ньому обґрунтовується актуальність теми та її практична значущість; визначаються об'єкт, предмет, мета і завдання дослідження; розглядаються методи, за допомогою яких проводилося дослідження, розкривається структура роботи, її основний зміст. Крім того, у вступі вказується яких саме аспектів теми і чому автор торкається менше або зовсім не торкається.
Огляд літератури з теми дослідження включає найбільш цінні, актуальні праці. Він має бути систематизованим аналізом теоретичної, методичної й практичної новизни, значущості, переваг та недоліків розглядуваних робіт.
Логічним завершенням кожної роботи є висновки. Вони подаються у вигляді коротких і чітких положень, методичних рекомендацій. У висновках необхідно зазначити не тільки те позитивне, що вдалося виявити в результаті вивчення теми, а й недоліки та проблеми, і, звичайно, вказуються шляхи щодо їх усунення.
Список використаної літератури відображає обсяг використаних джерел. Він повинен містити бібліографічний опис джерел, використаних студентом під час роботи над темою. Кожний бібліографічний запис починається з нового рядка, література розташовується в алфавітному порядку авторів та назв праць, спочатку видання українською мовою, потім - іноземними. Бібліографічні записи повинні мати порядкову нумерацію, оскільки у тексті роботи у квадратних дужках даються посилання на номери списку, а через кому після номера видання вказується сторінка. Обсяг курсової роботи має бути в межах 25-30 сторінок машинопису, обсяг кваліфікаційної - 40-50 сторінок, обсяг дипломної роботи - в межах 50-60 сторінок, без урахування додатків і списку літератури.
Важливим елементом будь-якої роботи є її літературне оформлення. Воно передбачає логічність і послідовність, повноту і широту використання наукових джерел, загальну грамотність і відповідність стандартам, список літератури, зовнішнє оформлення титульного аркушу.
Будь-яку роботу бажано виконувати спочатку в чорновому варіанті. Чернетку слід писати на окремих аркушах паперу з однієї сторони з полями (приблизно шириною 3-4 см.) чітко і розбірливо. Це дасть можливість вносити необхідні зміни до тексту.
Курсова робота друкується у двох примірниках і з рецензією провідного спеціаліста чи практичного працівника та відзивом наукового керівника подається на кафедру. її захист проводиться відповідно до графіка, затвердженого кафедрою, в присутності комісії у складі керівника та двох - трьох членів кафедри. При цьому присутні всі студенти академічної групи.
Кваліфікаційна (дипломна) робота після друкування у двох примірниках з рецензією провідного спеціаліста чи практичного працівника передається у ДЕК. її захист відбувається на відкритому засіданні ДЕК та регламентується "Положенням про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах". Причому захист кваліфікаційних та дипломних робіт може проводитися як у вищому навчальному закладі, так і на підприємствах, у закладах та організаціях, якщо тема має для них науково-теоретичний або практичний інтерес або у разі виконання роботи на їх базі.
До захисту кваліфікаційних та дипломних робіт допускаються студенти, які виконали всі вимоги навчального плану. Списки студентів, допущених до захисту робіт, подаються в державну комісію деканом факультету.
Державній комісії перед захистом робіт декан факультету подає такі документи:
зведену відомість про виконання студентами навчального плану і про отримані ними оцінки з теоретичних дисциплін, курсових робіт, практик, державних екзаменів (тільки перед захистом дипломних робіт);
відзив керівника про роботу;
рецензію на роботу, підготовлену спеціалістом відповідної кваліфікації і профілю.
Склад рецензентів затверджується деканом факультету за поданням завідуючого випускаючою кафедрою.
Державній комісії можуть бути подані також інші матеріали, що характеризують наукову і практичну цінність виконаної роботи: друковані статті за темою роботи, документи, які підтверджують практичне застосування роботи.
Члени комісії заздалегідь знайомляться зі змістом роботи. На захист можуть бути запрошені керівники підприємств, організацій, установ, на замовлення яких було здійснено дослідження.
Процедура захисту включає:
доповідь студента про зміст роботи;
запитання до автора;
оголошення відзиву наукового керівника та рецензії рецензента або виступи;
відповіді студента на запитання членів комісії із захисту роботи та осіб, присутніх на захисті;
заключне слово студента;
рішення комісії про оцінку роботи.
Доповідь студента має містити такі важливі питання: обґрунтування актуальності теми дослідження; мету, завдання, об'єкт, предмет дослідження; що вдалося встановити, виявити, довести; якими методами це досягнуто; елементи новизни у теоретичних положеннях та в практичних рекомендаціях; з якими труднощами довелося зіткнутися в процесі дослідження, які положення не знайшли підтвердження. У виступі мають міститися також відповіді на основні зауваження наукового керівника і рецензента. Доповідь студента не повинна перевищувати за часом 10-15 хвилин.
Під час захисту роботи студент зобов'язаний дати вичерпні відповіді на всі зауваження у відзивах та рецензіях, а також у виступах на захисті. Захист курсової роботи фіксується в протоколі комісії, захист кваліфікаційної (дипломної) роботи в протоколі ДЕК.
Результати захисту роботи визначаються оцінками "відмінно", "добре", "задовільно" і "незадовільно" з урахуванням якості виконання всіх частин роботи та рівня її захисту. Оцінка за курсову роботу заноситься до залікової книжки студента та в екзаменаційну відомість. Оцінка з кваліфікаційної та дипломної роботи виставляється на закритому засіданні ДЕК і оголошується її головою дипломнику і всім присутнім на відкритому засіданні.
Студент, який на захисті кваліфікаційної або дипломної роботи отримав незадовільну оцінку, відраховується з вищого навчального закладу і йому видається академічна довідка. При цьому державна комісія встановлює, чи може студент подати на повторний захист ту саму роботу з доопрацюванням, чи він зобов'язаний опрацювати нову тему, визначену відповідною кафедрою. До повторного захисту кваліфікаційної чи дипломної роботи студент допускається протягом трьох років після закінчення вищого навчального закладу.
Студенти, які виявили особливі здібності до наукової творчості, захистили дипломну роботу на "відмінно", мають публікації, є переможцями всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт, можуть бути рекомендовані державною комісією до вступу в аспірантуру. Найбільш цінні роботи можуть бути рекомендовані на конкурси студентських робіт, а також до друку в студентських збірниках. Роботи подаються на конкурси, коли вони являють собою розробки, проведені студентами в процесі навчання, і отримані в них результати опубліковані, впроваджені в практику або в навчальний процес. При цьому учасниками конкурсу можуть бути студенти поточного навчального року або ті, хто закінчив ВНЗ у поточному навчальному році.
Захищені курсові (дипломні) роботи здаються на випускну кафедру (1 прим.), а дипломні - ще й у деканат факультету (1 прим.). Зберігаються дипломні роботи в бібліотеці ВНЗ протягом 5 років, курсові зберігаються на кафедрі 1 рік. За необхідності дипломні роботи можуть надсилатися до іншої бібліотеки, установи, закладу за їх замовленням для впровадження в практику висновків і рекомендацій дипломників.
Керівництво курсовими, кваліфікаційними, дипломними роботами доручають кваліфікованим викладачам (професорам, доцентам) ВНЗ.
Обов'язки наукового керівника курсової (дипломної) роботи:
надавати допомогу у виборі теми, розробці плану (змісту) роботи; доборі літератури, методології та методів дослідження та ін.;
аналізувати зміст роботи, висновки і результати дослідження;
визначати і контролювати поетапні терміни виконання роботи;
доповідати на засіданні кафедри про виконання та завершення роботи;
дати відзив на роботу.
Автор дипломної роботи повинен отримати на неї письмовий відзив наукового керівника та рецензію від провідного спеціаліста або працівника закладу, де проводився експеримент чи вивчався практичний досвід. Відзив наукового керівника пишеться (друкується) у двох примірниках у довільній формі. У ньому визначають:
актуальність теми;
ступінь наукового і практичного значення праці;
рівень підготовки дипломника до виконання професійних обов'язків;
наукову новизну досліджуваних питань;
вміння використовувати літературу;
ступінь оволодіння методами дослідження;
повноту та якість розробки теми;
логічність, послідовність, аргументованість, літературну грамотність викладання матеріалу;
практична значущість роботи або окремих її частин;
висновок про те, якою мірою вона відповідає вимогам, що ставляться перед відповідними роботами.
Рецензію на дипломну роботу надає спеціаліст-практик відповідної категорії. Вона теж складається в довільній формі, може висвітлювати ті ж питання, що й відзив керівника Особливу увагу в ній слід звернути на таке:
актуальність теми;
вміння застосовувати теоретичні знання для вирішення конкретних практичних завдань;
наявність у роботі особистих пропозицій і рекомендацій, їх новизна, перспективність, практична цінність;
достовірність результатів і обґрунтованість висновків дипломника;
стиль викладання та оформлення роботи;
недоліки роботи.
Рецензент, як і науковий керівник, оцінює дипломну роботу за чотирибальною системою. Рецензію можна й не завершувати оцінкою, якщо остання випливає зі змісту відзиву або рецензії.
Дещо відособлено від кваліфікаційних і дипломних робіт стоїть магістерська робота (дехто її називає дисертацією). Вона є навчально-дослідницькою працею, що виконується з метою публічного захисту і отримання ступеня магістра. Підготовка та оформлення такі ж самі, як у кваліфікаційних та дипломних робіт. Проте магістерська робота - має більш високий рівень науковості і навіть може претендувати називатися не навчально-дослідницькою працею, а науково-дослідницькою. Але при цьому магістерська робота не стільки вирішує наукові проблеми, скільки засвідчує спроможність її автора вести науковий пошук.



загрузка...