загрузка...
 
3. Феодальний спосіб виробництва
Повернутись до змісту
Виникнення феодалізму відбувалося двома шляхами: шляхом розкладу рабовласницького ладу і шляхом розкладу первіснообщинного ладу.
Економічною основою феодального способу виробництва була велика земельна власність феодалів і експлуатація селян, особливо залежних від власників землі.
На відміну від раба кріпосний селянин мав своє власне господарство, засноване на особистій праці. Господарство велося на земельних ділянках, якими землевласники-феодали наділяли своїх селян з метою прикріплення їх до земельних наділів.
Користуючись виділеною йому ділянкою землі, селянин зобов'язаний був працювати на феодала і не мав права залишати свій наділ.
Така система господарства неминуче передбачала особисту залежність селянина від поміщика, тобто позаекономічний примус.
З цього приводу В.І.Ленін зазначав, що якби поміщик не мав прямої влади над особою селянина, то він не міг би примусити працювати на себе людину, яка наділена землею і веде своє власне господарство.
Феодальне виробництво існувало в двох основних формах: в формі панщинного господарства і в формі оброчного господарства.
Для обох форм господарства спільним є те, що:
безпосередній виробник перебував в особистій залежності від феодала;
феодал був власником усієї землі, на якій велося землеробство;
безпосередній виробник-селянин мав в користуванні земельний наділ, на якому він вів своє індивідуальне господарство;
все землеробство здійснювалося працею і знаряддям праці (живим і неживим інвентарем) селян;
селяни витрачали додаткову працю і створювали додатковий продукт для поміщика в порядку позаекономічного примусу.
Проте між панщинним і оброчним господарствами існували певні відмінності. Серед них найхарактерніші такі:
при панщинному господарстві вся земля феодального маєтку ділилася на дві частини: на панську, на якій працею та інвентарем селян велося виробництво продуктів (ці продукти повністю привласнювались феодалом, і тут витрачалася додаткова праця і створювався додатковий продукт), та на селянську, надільну, на якій селянин вів господарство для себе і і таким чином створював необхідний продукт. Необхідна і додаткова праця виробника були відокремлені одна від одної в просторі і в часі;
при оброчному господарстві практично вся земля феодального маєтку передавалась селянам в наділ і сільськогосподарське виробництво здійснювалось в господарствах селян. Одна частина створеного в господарстві продукту у вигляді оброку передавалась феодалу-поміщику, а інша - залишалась у селянина. Перша - додатковий продукт, друга -Необхідний.
Додатковий продукт присвоювали власники землі у формі земельної ренти.
В залежності від основних форм, в яких велося феодальне Виробництво, феодальна земельна рента виступала у таких формах:
1) відробіткова рента. Вона існувала в умовах панщинного господарства;
2) рента продуктами (натуральний оброк). Вона існувала в умовах
оброчного господарства;
3) грошова рента. Це перетворена форма ренти продуктами. Вона існувала у більш пізньому періоді розвитку товарно-грошових відносин
Поява грошової земельної ренти ще не знаменує загибелі феодальних виробничих відносин, проте вона свідчить про визрівання в надрах феодальної економіки кризових явищ. Адже при грошовій формі феодальної ренти відбуваються такі зміни в економіці:
значно зміцнюється та розширюється власність селян на знаряддя виробництва, крім землі;
самі відносини між феодалом і залежним селянином починають поступово перетворюватися в договірні та оброчно-грошові відносини;
починає виникати ціна землі, тобто капіталізована земельна рента, і поряд з нею купівля та продаж землі;
земля починає віддаватися в оренду капіталістам, які до цього стояли за межами села;
грошова форма ренти сприяє появі поденників із числа селян, котрі розорилися. Вони наймалися на роботу за гроші.
Всі ці зміни створювали умови для виникнення капіталістичних виробничих відносин.
В дійсності ж різні форми феодальної земельної ренти нерідко існували одночасно, тільки котрась із них була провідною. В умовах феодалізму господарство в цілому носило натуральний характер.
Створені працею безпосередніх виробників в процесі феодального виробництва продукти споживалися, як правило, всередині самого феодального маєтку феодалами і селянами в натуральній формі.
Додатковий продукт приймав товарну форму тільки при грошовій ренті.
Необхідний продукт навіть в умовах грошової ренти, в більшості випадків, залишався в натуральній формі.
Причиною панування натурального господарства і обмеженості товарно-грошових відносин були особливості феодального способу виробництва, а саме:
порівняно низький рівень розвитку суспільного поділу праці;
панування сільського господарства;
безпосередньо споживчий характер виробництва при феодалізмі;
сама форма феодальної власності.
Основний економічний закон феодального способу виробництва – це закон виробництва додаткового продукту у формі феодальної земельної ренти шляхом примусової експлуатації особисто залежних селян.
Для основного економічного закону феодалізму обумовлювала дію основної суперечності феодального способу виробництва. Це суперечність між класом феодалів як власником землі і носієм позаекономічного примусу та класом особисто залежних селян.
Це суперечність між класом феодалів як власником землі і носієм позаекономічного примусу та класом особисто залежних селян.
В умовах феодалізму в містах виникали так звані цехи як форми організації ремісників.
В цехи входили, як правило, ремісники якоїсь однієї спеціальності. Повноправними членами цехів були тільки майстри, які мали в підпорядкуванні підмайстрів і учнів. Майстер сам працював і його високе становище в цеху ґрунтувалось не тільки на приватній власності на засоби виробництва, але й на його професійній майстерності. Майстри експлуатували учнів, які не одержували ніякої винагороди, та підмайстрів, які одержували низьку плату за свою працю.
Торгове населення, тобто купці, об'єднувалися в купецькі гільдії.
Розвиток продуктивних сил, а разом з тим і розвиток товарного виробництва призвели до прискорення розшарування дрібного ремісничого виробництва і переходу до великого капіталістичного виробництва, заснованого на експлуатації найманої праці.
В праці "Розвиток капіталізму в Росії" В.І.Ленін зазначав, що перехід від кустарного і ремісничого виробництва до капіталістичного в містах відбувався в основному двома шляхами:
шляхом перетворення майстрів у капіталістичних підприємців, а підмайстрів і учнів - у найманих робітників;
шляхом перетворення купців у промислових капіталістів, а ремісників, в яких раніше купець скуповував товари і яким раніше постачав сировину та засоби виробництва, - в найманих робітників.
Подібний процес розкладу феодальних відносин і розвитку капіталістичних відносин відбувався і на селі. Із зростанням товарного виробництва феодали все більше заміняли натуральний оброк (ренту продуктами) грошовою рентою.
Розвиток грошових відносин прискорював розшарування ? селянства на сільських буржуа та безземельних найманих робітників (батраків).
Об'єктивний процес становлення капіталістичного способу виробництва був значно прискорений насильницькими заходами в період так званого первісного нагромадження.
В пресом утомі "Капіталу" К.Маркс писав, що так зване первісне нагромадження є ніщо інше, як історичний процес відокремлення виробника від засобів виробництва. Він є "первісним", оскільки утворює передісторію капіталу і відповідного йому способу виробництва. Первісне нагромадження здійснювалось таким методами:
шляхом примусового зігнання селян із землі і перетворення їх в бездомних і неімущих бідняків. Захоплені землі капіталісти перетворювали в пасовища для овець. Вівці потрібні були для виробництва вовни як сировини трикотажних мануфактур;
зігнаних із земель селян насильницькими методами примушували працювати на капіталістичних підприємствах;
нагромадження великих грошових багатств шляхом колоніальної торгівлі, торгівлі рабами, міжнародної торгівлі, лихвартсва та державних позик.
Капіталістичний спосіб виробництва, незважаючи на певні суперечності і вади, відіграв позитивну роль у розвитку продуктивних сил і соціально-економічного прогресу. Про його позитивні та негативні сторони йтиме мова в наступних темах курсу.


загрузка...