загрузка...
 
ГЛАВА 21. РИНОК ЧИННИКІВ ВИРОБНИЦТВА І РОЗПОДІЛ ДОХОДІВ
Повернутись до змісту
Поведінка основних ринкових суб'єктів — споживача та виробника (фірми) — розглядалася стосовно до сфери ринку товарів і послуг. Тим часом вони взаємодіють іде в одній, порівняно самостійній сфері, — на ринку чинників виробництва.
Ринок чинників виробництва відбиває ту сферу ринкових відносин, де продаються та купуються ресурси, необхідні для здійснення виробничої діяльності: праця, капітал, природні ресурси. На такому ринку з'ясовується насамперед, як виробляються необхідні товари і послуги, оскільки можливі різні варіанти реалізації цього завдання. Помідори можна вирощувати на великих плантаціях, застосовуючи значну кількість техніки й невелику кількість праці, а можна — на невеликій ділянці з мінімумом техніки, але значними трудовими витратами. Автомобілі можна виготовляти на великому заводі, застосовуючи малокваліфіковану робочу силу, або ж на невеликому спеціалізованому підприємстві, де основну функцію виконують висококваліфіковані працівники, що створюють не серійний, а індивідуальний продукт.
Вибір того чи іншого методу виробництва залежить багато в чому від ціни чинників. Дешеві чинники спонукають ширше їхнє використання, тоді як дорожчі мають використовуватися ощадливіше. На цьому ж ринку визначаються також і доходи власників чинників, оскільки більшість людей заробляють саме продажем належних їм чинників виробництва підприємцям. Тому ринок, встановлюючи ціни, визначає частку продукту, що дістається власникам робочої сили, капіталу та природних ресурсів.


загрузка...