загрузка...
 
5.6.1. Психологічні аспекти використання методу аналізу ієрархії
Повернутись до змісту
Для побудови моделей управління та прийняття рішень необхідна інформація. Але наявної статистичної кількісної інформації, як правило, буває обмаль, великого досвіду теж ніколи не буває забагато. Основним джерелом інформації є люди (СПР, експерти, користувачі). Як правило, людині легше подати необхідні дані у неформалізованому вигляді, на вербальному рівні, на рівні якісного опису та оцінок (так звана м’яка інформація).
Саме цим вимогам найбільшою мірою відповідає, зокрема, розроблений Т.Л. Сааті метод аналізу ієрархій (МАІ) [94, 95]. Його призначення — підтримування прийняття БЦ БК рішень у виборі одного з множини об’єктів (варіантів рішень, стратегій тощо).
Метод аналізу ієрархії (Analytic Hierarchy Process) є систематизованою математичною процедурою для ієрархічного подання елементів, які визначають сутність певної економічної проблеми.
МАІ полягає у декомпозиції проблеми на більш прості складові та подальшій обробці послідовності суджень СПР, що подаються у вигляді попарних порівнянь. Ці судження далі відображаються у кількісній формі. В результаті може бути виражений відносний ступінь (інтенсивність) взаємодії елементів в ієрархії.
МАІ включає також процедуру синтезу множинних суджень, отримання пріоритетності критеріїв і знаходження оптимальних (компромісних) рішень.
МАІ вже набув практичного поширення, зокрема, реалізований у вигляді пакета прикладних програм (ППП) «Expert Choice».
Розв’язання економічної проблеми щодо вибору багатоцільового багатокритеріального рішення (стратегії) розглядається як процес поетапного встановлення пріоритетів цілей та критеріїв. Нагадаємо, що людині притаманні дві ознаки аналітичного мислення [8]: перша — вміння спостерігати та аналізувати результати спостережень, друга — здатність встановлювати взаємозв’язки між спостереженнями, оцінюючи ступені щільності цих взаємозв’язків, а потім синтезувати ці взаємозв’язки у загальне сприйняття спостерігача. Зазначене дає уявлення про принципи ідентичності та декомпозиції, принципи дискримінації, порівняльного судження та синтезування, на яких і базується МАІ.



загрузка...