загрузка...
 
8.3. Подолинський С. А.
Повернутись до змісту
Певний час був представлений як послідовник Маркса, вбачаючи в цьому його прогресивність. Проте з 60-х років ХХ ст. коли питання про вичерпність ресурсів прийняв гострий характер а також проблема біосфери – його робота «Праця людини і його відношення до розподілення енергії» (опублікованої у 1880р.) привернула до себе міжнаціональну увагу (опублікована на декількох європейських мовах).
Раніше наводилися поняття «принцип Подолинського», смисл якого полягає в тому, що доля в соціальному продукті праці (Подолинський як вже зазначалося – послідовник Маркса) дорівнює одній одиниці енергії, тоді як доля сонячної енергії складає 20. Обґрунтованість, фундаменталізм роботи послужило фундаментом сучасної екології.
Енгельс особисто знав Подолинського, був знайомий з його працею, але вважав, що залежність між промисловістю та сільським господарством з використанням фізики не продуктивна.
Для сучасної економічної думки включення біосфери в економічну діяльність людини не викликає енгельсового скепсису. Варто також відзначити, що енергетизм критикував В. І. Ленін (1909 р.)
Роботи Подолинського вплинули на теорію «ноосфери» Вернадського.


загрузка...