загрузка...
 
Закупівлі
Повернутись до змісту

Часто трапляється, що обов’язкам керівника, пов’язаним із закупівлями, не приділяється достатньо уваги або ж вони недооцінюються, оскільки ці функції, як правило, розглядають як функції комірника. Однак закупівля товарів та послуг виходить далеко за межі цих функцій і дуже сильно пов’язана, наприклад, з управлінськими функціями планування та координації. Якщо послуги (напр., допомога в придбанні палива) мають замовлятися на стороні, то необхідно оформити “заявку на пропозиції”, зібрати та розглянути тендерні оферти та укласти контракт з переможцем тендеру.
В основі визнання більш широких наслідків закупівель лежить розуміння їхніх сучасних завдань. Ці завдання включають: забезпечення наявності найвідповідніших ресурсів (напр., матеріалів, обладнання та механізмів доставки) у кількостях, необхідних для того, щоб послуги надавалися згідно з планом; забезпечення, щоб ресурси були у операційних одиницях (організаціях) або в роботі (у разі замовлення послуг підрядникам) вчасно та в потрібному місці; забезпечення необхідних технічних послуг; вивчення можливості усунення потенційних серйозних дефіцитів у непередбачених випадках шляхом пошуку альтернативних джерел ресурсів; підтримання адекватних запасів товарів та реалізацію непотрібних запасів.
Різні керівники можуть виконувати ці завдання в найрізноманітніші способи, але при організації, спрямованій на досягнення результативності, всім їм приділяється значна увага. Непотрібні запаси, наприклад, являють собою “витрати нереалізованих можливостей”. У деяких випадках такі витрати можуть бути значними в пропорційному відношенні. Пригадується епізод, коли одна військова організація створила запас замороженого м’яса, достатній для того, щоб прогодувати плановий рівень чисельності війська протягом п’яти років! Знову і знову спостерігаються ситуації, коли організації закуповують значні обсяги бланків, на яких видруковано прізвище виборних посадових осіб якраз напередодні виборів, а потім виявляється, що дехто з них не був обраний на наступний термін. Той факт, що такі неприємні випадки в державних організаціях постійно повторюються, має служити уроком для керівників. На жаль, складається враження, що лише орієнтовані на результат керівники враховують при закупівлях різні аспекти ПОКУКЗБО.


загрузка...