загрузка...
 
Податкові системи інших держав
Повернутись до змісту
Податкові системи інших економічно розвинутих держав включають в себе такі ж основні податки, які стягуються і в Україні, але структура податкових надходжень відрізняється від вітчизняної.
Так, податками, які формують основну масу надходжень в цих країнах є: прибутковий податок з громадян, податки на споживання у вигляді податку на додану вартість та специфічних акцизів, надходження до фондів соціального страхування та податок на прибуток підприємств (корпорацій) (таблиця 3 ).
Таблиця 3
Структура обов”язкових платежів у розвинутих країнах [42, ст.261] %

























































Прибутковий податок з громадян Податок на прибуток корпорацій Податки на споживання Платежі до фондів соціального страхування Податки на власність
США 34,7 8,4 16,9 29,7 10,3
Великобританія 26,7 10,8 21,2 18,5 12,7
Німеччина 28,0 5,3 25,2 37,4 3,1
Франція 12,2 5,2 29,4 43,3 4,8
Італія 25,7 10,0 28,0 33,3 2,5
Японія 22,6 21,0 12,0 25,8 18,6

Якщо порівняти структуру податкових надходжень в розвинутих країнах, очевидно, що найбільше бюджетне значення мають прибуткові податки з громадян, платежі до фондів соціального призначення та податки на споживання. В деяких державах, таких як США, Японія саме прямі податки мають найбільше бюджетне значення, в європейських країнах непрямі податки, а також платежі до фондів соціального призначення переважають.
Податкова структура в Україні відрізняється від розвинутих країн великим бюджетним значенням податку на прибуток підприємств, в той час як у вказаних країнах (крім Японії) цей податок становить незначний відсоток доходів. Крім того, відсоткова вага відрахувань до фодів соціального призначення в структурі надходжень в Україні майже в 2 рази є нижчою, ніж у розвинутих країнах. Що ж стосується непрямих податків, то їх рівень в Україні приблизно відповідає рівню європейських країн.
Розвиток систем оподаткування в економічно розвинутих країнах відбувається у напрямку гармонізації податкових систем різних країн. Особливо це стосується європейських держав. Крім того, багато країн відмовляється від протекційних податків як умові інтеграції у світову економіку. Все більшого значення набувають платежі до фондів соціального страхування. Велика увага приділяється розвитку системи податків на споживання у напрямку універсалізації розміру ставок податку на додану вартість, в першу чергу по різних країнах, а також по окремих групах товарів. Що стосується прямих податків – їх розвиток відбувається у напрямку розширення бази оподаткування, відміни пільгових режимів, зниження розміру податкових ставок та рівня прогресії.


загрузка...