загрузка...
 
ВСТУП
Повернутись до змісту

ВСТУП

 

У ст. 43 Конституції України сказано: "Кожен має право на належні, безпечні й здорові умови праці". Це ключове положення Конституції безумовно повинно визначити суть державної політики  в галузі охорони праці, однією з основних складових якої повинно стати створення високоефективних систем управління  охороною праці на виробництві.

Для досягнення максимальної ефективності систем управління охороною праці необхідно забезпечувати їх високоефективну роботу як на державному, так і на регіональному, галузевому та виробничому рівнях.

Застосування економічних важелів, сувора вимогливість із боку керівників усіх рівнів та наглядових і контролюючих органів щодо охорони праці, впровадження й ефективне функціонування систем управління охороною праці на всіх рівнях – це запорука запобігання травматизму, профзахворювань, аварій та пожеж на виробництві.

Все це може бути досягнуто лише за умови впровадження в Україні (у відповідності з існуючою законодавчою базою та вимогами МОП)  сучасних високоефективних систем управління охороною праці, що потребує підготовки кваліфікованих кадрів, здатних вирішувати відповідні завдання.

Формуванню у майбутніх фахівців у галузі охорони праці здібностей та умінь забезпечувати управлінські функції покликана дисципліна "Управління охороною праці", яка передбачена галузевим стандартом вищої освіти України (освітньо-професійна програма підготовки бакалавра - ОПП). Галузь знань 1702 "Цивільна безпека". Напрям підготовки - 170202 "Охорона праці" (кваліфікація 3152 - інспектор з охорони праці). Відповідно до здобутої кваліфікації фахівець цього профілю повинен бути здатним виконувати зазначені в ДК003 професійні роботи, серед яких 2149.2 – інженер з охорони праці. Вкрай важливою складовою підготовки такого фахівця є управління охороною праці, що безпосередньо формує значну частину його здібностей і умінь у майбутньому виконувати свої професійні обов’язки. У зв’язку з цим  навчальна дисципліна "Управління охороною праці", для вивчення якої підготовлено даний посібник, набуває особливе значення, у тому числі і у практичному сенсі.

Кредитний модуль "Управління охороною праці" належить до циклу дисциплін гуманітарної та соціально-економічної підготовки. Її вивченню передують дисципліни "Філософія", "Психологія", "Правові основи працеохоронної політики та охорони праці", "Соціально-економічні основи охорони праці", які формують поняттєво-категорійний, теоретичний і методологічний апарат, необхідний для сприйняття змісту дисципліни "Управління охороною праці".

Мета вивчення навчальної дисципліни "Управління охороною праці" полягає у підготовці майбутнього фахівця з охорони праці у ролі співробітника (інженера) служби охорони праці підприємства на підставі комплексу нормативно-правових документів, здатного здійснювати ефективну діяльність в плані забезпечення здорових, безпечних і високопродуктивних умов праці на підприємстві, та в ролі інспектора з охорони праці.

Завданням дисципліни "Управління охороною праці" є набуття студентами умінь і навичок щодо вирішування виниклих у виробничому чи соціальному середовищі задач з охорони праці. Згідно з ГСВОУ ОКХ підготовки бакалавра за напрямом 170202 "Охорона праці" до таких задач відносяться:

організація проведення занять та інструктажів з охорони праці;

організація дотримання безпеки та гігієни праці;

організація дій з метою попередження або зменшення рівня вірогідного пошкодження;

контроль за станом умов та безпеки праці на робочих місцях;

здійснення перевірок за  повідомленнями та заявами про порушення

правил охорони праці;

проведення навчальних занять з працівниками з питань охорони праці;

створення системи управління охороною праці на конкретному виробництві;

здійснення контролю за  дотриманням  на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності чинного законодавства, правил, стандартів, норм, положень, інструкцій з охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного стану та охорони навколишнього середовища.

Для вирішення цих задач бакалавр з охорони праці повинен оволодіти вміннями і здібностями, набуття яких забезпечується системою навчальних модулів. У посібнику відповідно до переліку навчальних модулів, що визначено вищевказаним стандартом ОПП підготовки бакалавра за напрямом 170202 "Охорона праці", у деталях розглянуті основні відомості стосовно існуючої структури управління охороною праці як на державному, регіональному та галузевому рівнях, так і на рівні підприємства, установи чи організації. Наведена існуюча нормативно-правова база у цій сфері. Викладені рекомендації МОП та державних органів нагляду і контролю в Україні стосовно побудови і впровадження сучасних ефективних систем управління охороною праці. Розглянуті перспективи  подальшого  розвитку та удосконалення систем управління охороною праці. Особливу увагу приділено економічним аспектам впливу на цю проблему. У подробицях наведені питання оцінки затрат на охорону праці, визначення ефективності заходів і засобів щодо профілактики виробничого травматизму та професійної захворюваності, структури річної економії підприємства від поліпшення умов та безпеки праці.

Все це дає можливість використовувати підручник як безпосередньо для вивчення дисципліни "Управління охороною праці", так і з метою забезпечення виконання професійних обов’язків інспекторами та інженерами з охорони праці у процесі їх практичної діяльності. У якості посібника даний підручник також можуть використовувати студенти  вищих навчальних закладів при поглибленому вивченні відповідних змістовних модулів дисципліни "Охорона праці в галузі", а також при підготовки розділів "Охорона праці" у дипломних проектах і роботах.



загрузка...