загрузка...
 
ВСТУП
Повернутись до змісту

ВСТУП

Неврологічні захворювання лиця - це особливий розділ клінічної медицини, що вивчає захворювання і ураження нервової системи (як первинні, так і вторинні), що виявляються симптомами і синдромами у ділянці лиця і порожнини рота. Будучи граничними між неврологією й іншими дисциплінами, які вивчають синдроми ураження лиця, вони є одними із складних проблем отоларингології, офтальмології, терапії, хірургії, нейрохірургії. Разом з цим до теперішнього часу діагностика та лікування лицевих болів представляють для багатьох практичних лікарів значну проблему. Це пояснюється клінічною різноманіттю цих захворювань, причин, які їх викликають. При багатьох з них залишаються нез'ясованими етіологічні фактори, що приводять до діагностичних помилок.

Обличчя - одна з найбільш частих зон локалізації гострих і хронічних больових синдромів, що супроводжуються вегетативними, чутливими, руховими порушеннями із залученням у патологічний процес вищої нервової діяльності.

Хворі звертаються до лікарів різних спеціальностей, тому знання основ неврології лиця, єдиної точки зору з етіології, патогенезу, своєчасної діагностики, диференціальної діагностики, основних принципів адекватної терапії і невідкладної допомоги при цих захворюваннях необхідні для лікаря будь-якої спеціальності. Сучасна неврологія має один з основних напрямків розвитку: інтеграція з іншими клінічними та теоретичними науками, тісний зв’язок з усіма розділами медицини. Вищевикладене визначає важливість проблеми.

Синдроми ураження нервової системи лиця та її захворювання уведені в програму для студентів вищих медичних навчальних закладів ІІІ-IV рівнів акредитації (Київ, 2007). Студенти повинні знати клінічну анатомію і фізіологію нервової системи обличчя, ротової порожнини, порожнини носа, параназальних пазух, зубощелепної системи, взаємозв'язок черепних нервів з іншими утвореннями лицьової і мозкової ділянок черепа, соматичну і вегетативну іннервацію даних структур, уміти проводити клінічні, параклінічні дослідження хворого. Саме хвора людина з усіма її особливостями, що звернулася за кваліфікованою медичною допомогою і яку вона повинна одержати, є головним предметом вивчення: пізнання причин розвитку хвороби, особливостей її перебігу, обґрунтування принципів терапії, визначення прогнозу для життя, здоров'я, праці.

Кінцевою метою є попередження хвороби, її розпізнавання на ранніх етапах виникнення і на різних стадіях розвитку.

Наше завдання: узагальнити наявні сучасні дані про захворювання нервової системи лиця, точки зору на причини і механізми розвитку цих захворювань, діагностику, лікування та профілактику. Тенденція до синдромальних описів властива неврології, тому ми також будемо дотримуватися основних напрямків і підходів до класифікації даної групи захворювань. Синдром (закономірна сукупність симптомів) по суті є стислим викладом клінічної сутності захворювання.

Запропонований навчальний посібник повинен бути корисним для надання методичної допомоги тим, хто вивчає неврологічні захворювання, служити керівництвом з набуття навичок і послідовності в обстеженні хворого, сприяти засвоєнню патологічних симптомів і синдромів і, у кінцевому підсумку, установленню діагнозу і лікуванню хворого.

Багаторічне вивчення проблеми показало, що неврологічні захворювання лиця вимагають спеціальних знань, особливих методів діагностики, обґрунтованих методів лікування. Для професійної підготовки особливе значення має розділ неврології, який вивчає захворювання і ураження відділу нервової системи, що іннервує обличчя та порожнину рота.



загрузка...