загрузка...
 
В РЯДАХ БАТАЛЬОНУ „РОЛАНД“. ПОВЕРНЕННЯ У СНЯТИН
Повернутись до змісту

В РЯДАХ БАТАЛЬОНУ „РОЛАНД“. ПОВЕРНЕННЯ У СНЯТИН

Недалеко Відня Андрусяка затримав патруль австрійської поліції. Добре знання німецької мови допомогло Василеві звільнитись від поліцейської опіки. Вже наступного дня наш земляк був у розташуванні батальону „Роланд“ у Зауберсдорфі, де зустрів багатьох знайомих.

Після тижневого відпочинку В. Андрусяк почав піхотин­ський вишкіл, що тривав більше двох місяців. Як згадував пізніше Василь, навчання тривало зранку до вечора, поки на спині через мундир не виступав піт... В перший тиждень вишколу ломила спина і боліли ноги, та з часом втягнувся.

Хлопці батальону жили очікуванням майбутньої війни між Німеччиною і Совєтським Союзом. На початку червня 1941 року батальон „Роланд“ виступив у похід через Румунію в Україну. Ой, як довго тягнулись два наступних тижні... Ранок 22 червня батальон зустрів недалеко совєтського кордону.

Перейшовши о п’ятій годині ранку кордон, вояки „Роланду“ вступили на землю України і рушили в сторону Одеси. Звідси походом мали дійти до Києва, де на Софіївській площі разом із добровольцями із „Нахтігалю“ мали проголосити відновлення Української держави... Андрусяк в складі „Роланду“ дійшов тільки до передмістя Одеси, де німці, обступивши силою легіон, змусили українців скласти зброю.

Добровольці „Роланду“ обурювались:

Ми пройшли вишкіл, щоб воювати із совітами. Хочемо продовжувати похід...

У німців була відповідь: якщо хочете воювати, одягайте мундир вермахту. Добровольці з українців не пішли на співпрацю з ворогом.

В липні 1941 року В. Андрусяк повернувся у Снятин. Згадує Євгенія Андрусяк:

„ ... Я працювала в магазині „Народної торгівлі“. До мене забігли дівчата із радісною новиною — „Василько повернувся!“. Спочатку не повірила. Не знала, де він, бо мої листи у с. Зелене повернулись назад. А тут — дома. Я застала його в оточенні дівчат і хлопців. Всі розступилися і Василь підійшов до мене, міцно обняв. Заглянув у очі і промовив:

„ ... Не думала, Геню, що так зустрінемось... Я повернувся“.

І поцілував.

 загрузка...