загрузка...
 
ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ЕЛЕМЕНТИ-НЕМЕТАЛИ ТА ЇХНІ СПОЛУКИ ОКСИГЕН І СУЛЬФУР § 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОКСИГЕНУ І СУЛЬФУРУ
Повернутись до змісту

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ЕЛЕМЕНТИ-НЕМЕТАЛИ ТА ЇХНІ СПОЛУКИ ОКСИГЕН І СУЛЬФУР § 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОКСИГЕНУ І СУЛЬФУРУ

Історичні відомості. Про історію відкриття кисню, молекули якого складаються з елемента Оксигену, ви довідалися ще у 8 класі. Тепер ознайомтеся з деякими історичними відомостями про сірку, що складається з елемента Сульфуру.

Сірка відома людині з давніх-давен. Легендарний давньогрецький поет Гомер, який жив між XII і VIII ст. до н. е. і вважається автором епічних поем «Іліада» і «Одіссея», зазначає, що сірка застосовувалась для куріння під час релігійних обрядів. Вона входила до складу славнозвісного в історії стародавнього світу грецького вогню. Секретом його виготовлення володіли грецькі царі протягом чотирьох віків. У 941 р. під стінами Царграду було знищено флот київського князя Ігоря. Літописець, розповідаючи про цю подію, зазначає, що греки пускали вогонь, ніби блискавку на небі, яка спалювала воїнів Ігоря, через що вони не змогли подолати греків. Про найдавніше знайомство людини з сіркою свідчить і походження її назви (від санскритського слова «сіра», що означає світло-жовтий).

Оксиген і Сульфур —елементи VI групи періодичної системи, належать до головної підгрупи.

• За положенням, яке займають Оксиген і Сульфур у періодичній системі, обгруїггуйте будову їхніх атомів і запишіть електронні формули.

  Санскрит — стародавня мова Індії.

На відміну від Оксигену, який міститься у другому періоді періодичної системи і електрони в його атомах розміщені на двох електронних шарах (а електрони другого шару—на s- і p-орбіталях), Сульфур міститься у третьому періоді. Це означає, що електрони в атомах Сульфуру розміщені на трьох електронних шарах, а електрони третього шару можуть розміщуватись на s-, р- і d-орбіталях (якщо атом перебуває у збудженому стані).

Отже, на відміну від атома Оксигену атом Сульфуру (ізольований, хімічно не зв'язаний) на зовнішньому електронному шарі має вільні орбіталі, на які можуть переходити електрони під час збудження атома, коли із затратою деякої енергії відбувається розпаровування електронних пар для утворення хімічних зв'язків з іншими атомами.

Вони показують, що в атомах Оксигену і Сульфуру на зовнішньому електронному шарі міститься по 6 електронів (див. підкреслене в електронних формулах, п — номер шару) — ns2 np4. В атомах Оксигену ці 6 зовнішніх електронів розміщуються на орбіталях двох типів —s і р (одна s- і три р-орбіталі):

Таким чином, в атомі Сульфуру електрони на зовнішньому електронному шарі можуть розміщуватися так:

Атом Сульфуру порівняно з атомом Оксигену має більший радіус (чому?) і виявляє меншу електронегативність.

• Поясніть, як ви розумієте поняття «радіус атома». Від чого залежать розміри атомів?

• Пригадайте, що таке електронегативність. Порівняйте елементи Оксиген і Сульфур за слектронегативністю. Обґрнтуйте її відмінність.

Завдання для самоконтролю

1. Яке місце у періодичній системі елементів займають Оксиген і Сульфур? Як це пов'язано з будовою їхніх атомів?

2. Чим відрізняється основний стан атома Сульфуру від його збудженого стану?

3. Порівняйте будову атомів елементів Оксигену і Сульфуру, зазначте їхні спільні й відмінні ознаки.

4. Чому ступінь окиснення -2 здатні виявляти атоми Оксигену й Сульфуру, а ступінь окиснення +6 —тільки атоми Сульфуру?

5. Напишіть формули сполук Оксигену та Сульфуру з Кальцієм, Калієм, Алюмінієм. Зазначте ступінь окиснення кожного з елементів і назви сполук.



загрузка...