загрузка...
 
§ 24. СИЛІКАТНА КИСЛОТА Й СИЛІКАТИ
Повернутись до змісту

§ 24. СИЛІКАТНА КИСЛОТА Й СИЛІКАТИ

Силікатна кислота H2Si03 належить до слабких двохосновних кислот (слабкіша за карбонатну кислоту). У воді — пракппшо нерозчинна, проте легко утворює колоїдні розчини.

Колоїдні розчини — це системи, що складаються з дуже подрібнених частинок, рівномірно розподілених в однорідному середовищі. Вони займають проміжне місце між істинними розчинами і зависями. До колоїдних розчинів належать, наприклад, молоко, кров, яєчний білок.

Силікатна кислота за стандартних умовах під час нагрівання поступово розкладається на оксид силіцію(IV) Si02 і воду:

H2Si03 = Н20 + Si02

Силікатну кислоту не можна добути взаємодією її оксиду з водою у стандартних умовах (чому?). Її добувають дією юіслот на розчини силікатів Na2Si03 або K2Si03:

K2Si03 + 2НС1 = 2КС1 + H2Si03 і Силікатну кислоту можна синтезувати з Si02 та Н20, але тільки в результаті нагрівання під дуже великим тиском. Така реакція відбувається у глибинах Землі. Подібним способом у лабораторіях добувають монокристали штучного кварцу — «гірського кришталю».

Силікати —солі силікатної кислоти (наприклад, Na2Si03 це силікат натрію, CaSi03 —силікат кальцію).

Природні силікати—це доволі складні речовини. їх склад звичайно позначають як сполучення кількох оксидів. Так, склад силікату кальцію CaSi03, наприклад, можна позначити таким чином: Ca0Si02, а силікату натрію Na2Si03 — Na20 • Si02.

Якщо до складу природних силікатів входить оксид алюмінію, то вони називаються алюмосилікатами.Наприклад, каолін—біла глина А1203 • 2Si02 • 2Н20, польовий шпат К20 • А1203 • 6Si02, нефелін Na20 • А1203 . 2Si02.

Силікати в основному практично нерозчинні у воді. Виняток становлять силікати натрію і калію, тому їх називають ще розчинним склом, а розчин —рідким склом.

Силікати широко використовують у техніці. Розчинним склом просочують тканини і деревину, щоб запобігти їх спалахуванню (протипожежний захист). Рідке скло входить до складу вогнетривких замазок для склеювання скла, порцеляни, фаянсу, цементу, бетону, цегли, різних керамічних виробів та використовується для виготовлення силікатного клею (розчину Na2Si03 або K2Si03 у воді).

Завдання для самоконтролю

141. Схарактеризуйте силікатну кислоту. Які хімічні властивості характерні для неї? У чому подібність і відмінність її від карбонатної кислоти?

142. Як, маючи діоксид силіцію і всі інші необхідні речовини, добути силікатну кислоту? Напишіть рівняння відповідних реакцій.

143. Напишіть рівняння реакцій між: а) кремнеземом і содою; б) кремнеземом і пегашеним вапном; в) силікатом натрію і хлоридною кислотою. Зазначте, за яких умов відбувається кожна з цих реакцій.загрузка...