1 Промислове обладнання 1.1 Характеристика основних видів промислового обладнання
Терміни для характеристики об’єктів техніки стандартизовані. Розглянемо основні з них.
1 Обладнання (устаткування) – агрегати, машини, механізми і транспортні засоби, що використовуються в процесі перетворення сировини у напівфабрикати і готову продукцію.
2 Агрегат –декілька конструктивно з’єднаних між собою машин.
3 Машина – комплекс механізмів, призначених для виконання корисної роботи, пов’язаної з процесом виробництва, транспортування або з перетворенням енергії.
4 Механізм – система кінематичних взаємозв’язаних вузлів і деталей, призначених для виконання цільових рухів (рис 1.1).
5 Вузол – рознімне або нерознімне з’єднання декількох деталей, яке являє собою складальну одиницю, що входить у машину.
6 Деталь – елемент машини, що являє собою одне ціле, яке не руйнується і яке неможливо розібрати на більш прості складові.
Основні види промислового обладнання
До основних видів промислового устаткування відносять:
а) технологічні машини (верстати, ковальсько-пресові машини, машини для лиття та ін.);
б) гідравлічні машини (насоси, гідравлічні двигуни, турбіни та ін.);
в) транспортні машини (автомобілі, електричні машини);
г) машини обслуговування (крани, електрокари).
Кожний вид обладнання поділяють на групи:
а) металорізальні верстати - на токарні, свердлильні, фрезерні;
б) ковальсько-пресове устаткування – на молоти, преси, ножиці та ін.;
в) гідравлічні двигуни – на гідроциліндри, гідромотори, поворотні гідродвигуни;
Усе це обладнання необхідно кваліфіковано експлуатувати, тримати в робочому стані, технічно обслуговувати і своєчасно ремонтувати. В цьому є гарантія того, що обладнання буде надійно і довго працювати.
Обслуговують обладнання під керівництвом інженерів-механіків, які відповідають на виробництві за його якісну експлуатацію, технічне обслуговування та ремонт.
Однією з характеристик обладнання є маса. Маса обладнання – параметр, що впливає на трудомісткість ремонту. При зміні маси суттєво змінюється співвідношення затрат праці і матеріалів на ремонт. Залежно від маси обладнання ділять на категорії : легку – до 1 Т ; середню – до 10 Т ; велику – до 30 Т ; важку – до 100 Т ; унікальну – більше 100 Т.
Устаткування масою до 5 Т відносять до транспортованого, а більше 5 Т – до нетранспортованого. Цей поділ впливає на організацію ремонту. Транспортоване обладнання доставляють на спеціалізовані ремонтні заводи, а нетранспортоване – ремонтують на місці експлуатації. Приклад: насоси, ГЦН, турбіни та ін.
Обладнання, призначене для виконання визначеного технологічного процесу, зараховують до технологічного. Це обладнання для переробки руди, виплавлення і обробки металу, а також випуску готових виробів. На машинобудівних підприємствах технологічне обладнання концентрують у цехах: ливарному, заготовчому, механічному, складальному та ін.
Крім цього, використовують різне обладнання міжгалузевого призначення: компресори, вентилятори, насоси, гідроприводи, крани, вантажопідіймальні машини, електричні машини та ін.
Основне технологічне обладнання машинобудівних підприємств можна класифікувати за функціональними ознаками:
1 Машини-двигуни – служать для перетворення теплової, електричної та інших видів енергії в механічну (парові машини, електричні двигуни, гідравлічні і газові турбіни, двигуни внутрішнього згоряння та ін.).
2 Машини-генератори – перетворюють механічну енергію в інші види (компресори, насоси, динамомашини та ін.).
3 Машини-знаряддя – це машини, що використовують механічну роботу машин-двигунів для виконання технологічних операцій обробки матеріалів, виготовлення різних виробів, деталей машин (верстати, преси, автоматизовані лінії та ін.).
4 Транспортні машини – мостові крани, автомобілі, конвеєри та ін. Служать для переміщення різних вантажів.
5 Машини керування – автоматизовані комплекси для управління складними агрегатами, системами, що мають у своєму складі ЕОМ.
Більшість із цих машин має однакові вузли і деталі, такі, як: редуктори, муфти, зубчасті передачі, вали, підшипники, механізми управління та регулювання на основі гідропривода та ін.