загрузка...
 
1 ВПЛИВ ДЕФЕКТІВ БУДОВИ НА ВЛАСТИВОСТІ МЕТАЛІВ 1.1 Теоретична і технічна міцність
Повернутись до змісту

1 ВПЛИВ ДЕФЕКТІВ БУДОВИ НА ВЛАСТИВОСТІ МЕТАЛІВ 1.1 Теоретична і технічна міцність

Широке використання металів у сучасній техніці пов'язане з тим, що вони мають комплекс механічних властивостей: хороші пластичність і в'язкість поєднуються у них з високою міцністю, пружністю і твердістю. Дослідження природи властивостей металевих матеріалів показало, що більшість найважливіших властивостей у різних умовах навантаження залежить від особливостей тонкої кристалічної будови.

Під технічною міцністю розуміють опір реальних тіл пружній і пластичній деформації та руйнуванню. Технічну міцність визначають експериментально. Теоретичну міцність визначають з умов деформації або руйнування в пружній області ідеальних ґраток монокристала, в якій дії зовнішнього навантаження протистоїть міжатомний зв'язок. Міцність міжатомного зв'язку в кристалах є основним фактором, що визначає опір деформації і руйнуванню металів.

Енергія міжатомного зв'язку в металах є роботою дисоціації металевого кристала при абсолютному нулі на газ позитивних іонів та електронів.

Загальна потенційна енергія U взаємодії іонів та електронів (енергія зв'язку) є функцією міжатомної відстані й для твердого стану може бути подана напівемпіричним виразом вигляду

                                           ,                       

де А і В – константи; r – атомний радіус.

У цьому рівнянні член А відповідає енергії електростатичного тяжіння між позитивними іонами та електронами, а B/r2 – кінетичної  енергії  електронів, що обумовлює дію сили відштовхування у кристалі.

Сила зв'язку ?, що характеризує чутливість загальної потенційної енергії системи атомів до зміни міжатомної відстані, дорівнює похідній енергії за міжатомною відстанню:

                                    ? = -(dU/dr)                                        

Залежності  потенційної  енергії і сили зв'язку від міжатомної відстані подані на рис. 1.1 і 1.2.

 

а                                                   б

Рисунок 1.1 –  Залежність   потенційної енергії (а) і міжатомної сили зв'язку (б) від міжатомної  відстані r: I – енергія   відштовхування;  II –  енергія тяжіння;  III – сила  тяжіння; IV –  сила відштовхування

 

Рисунок 1.2 – Залежність міжатомної сили зв'язку від міжатомної відстані r

Максимальне значення міжатомної сили зв'язку ?maх у точці r1 і є теоретичною міцністю при розтягуванні, розрахунок  якої  на  одиницю площі наведений нижче за Н. Петчем.

Початкову ділянку кривої на рис. 1.1 б і 1.2 можна приблизно подати співвідношенням

                                   .                      

Роботу, витрачену при руйнуванні на розділення двох  атомних площин і віднесену до одиниці поверхні (відповідає заштрихованій площі на рис. 1.1 б і 1.2), можна приблизно подати такою формулою:

                              .                 

Ця робота дорівнює поверхневій енергії 2U двох поверхонь, що знову утворилися. Таким чином,

                                         .                          

Із співвідношення ? випливає, що

                               ,        

оскільки в даній частині кривої .

Оскільки для  початкової ділянки кривої за законом  Гука

                                          ,                                

то

                                        .                          

У той же час із раніше одержаних виразів маємо

                                          .                        

Використовуючи дані співвідношення, можна записати,  що теоретична міцність при розтягуванні

                                      .                

Теоретична міцність кристалічних тіл, обчислена за зазначеною формулою, як правило, в сотні разів перевершує значення міцності металів.

Однак вивчення  міцності  при розтягуванні ниткоподібних  кристалів (вусів), проведене останнім часом, показує, що  вони  володіють  міцністю,  яка  наближається до теоретичної, – від 7·103 до 14·103 МПа. Наприклад,  міцність  при  розтягуванні  ниткоподібних   кристалів заліза становить 13360 МПа, міді – 3020 МПа, цинку – 2250 МПа, міцність тих самих металів, одержаних звичними методами, відповідно становить 302,2 і близько 180 МПа.

Теоретичні розрахунки опору зрушенню також показують величезну розбіжність із результатами експериментальних досліджень.

Невідповідність між теоретичною і фактичною міцністю кристалічних тіл є результатом того, що внутрішня будова реального металу відрізняється від ідеального.

Кристалічні ґратки реального твердого тіла мають багато дефектів, відхилень структурних елементів від правильного положення.

Для звичайних умов отримання металу дефектність і неоднорідність зерен – явища нормальні та практично неминучі. При розрахунку теоретичної міцності не враховуються структура металу зі всією її недосконалістю і пластична деформація, яка часто передує руйнуванню.

Для кількісної оцінки енергії і сил міжатомного зв'язку в кристалічних тілах можуть бути використані енергія сублімації, середня квадратична амплітуда теплових коливань, температура плавлення, характеристична температура (температура Дебая), параметри дифузії, пружні сталі й інші фізичні величини. Однак під час вирішення проблеми міцності не всі вони рівноцінні, оскільки по-різному пов'язані з механізмом пластичної деформації і руйнування металів.

Глибокий аналіз цих величин і можливості використання їх для оцінки міцності міжатомного  зв'язку,  проведений  С. Т. Кишкіним, К. А. Осіповим, показує, що немає однозначної кількісної залежності між міцністю кристалічних тіл і якої-небудь із цих фізичних величин, прийнятої за міру міжатомного зв'язку. Це обумовлено тим, що міцність є структурно-чутливою властивістю матеріалу в пружній і пластичній областях.

Однак, незважаючи на те, що не спостерігається однозначної залежності між опором пластичної деформації, опором руйнуванню і величинами, що характеризують міжатомний зв'язок, усе ж таки можна відзначити певну тенденцію збільшення міцності з підвищенням температури плавлення або енергії зв'язку.



загрузка...