загрузка...
 
12 ЕТИКА ТА ЕТИКЕТ У БІЗНЕСІ
Повернутись до змісту

12 ЕТИКА ТА ЕТИКЕТ У БІЗНЕСІ

Однією із причин неефективного спілкування є судження про явища, події, людей зі своїх суб'єктивних позицій. Упереджена думка нерідко приховує від особистості достовірну інформацію, що може створити помилкову обстановку в діловому спілкуванні й веде до руйнування взаємин з людьми. Відмова слухати критику й претензії обумовлює нерезультативність у спілкуванні. Критики можуть раніше вказати людині, де вона неправа, ніж це зроблять друзі.

У діловому спілкуванні спостерігаються великі втрати від невміння слухати співрозмовника. Ведуться повторні переговори, поїздки, посилають додаткові листи з уточненням недослуханої інформації, переадресовуються відвантаження продукції. Усне повідомлення, передаючись від співробітника до співробітника службовими сходами, як правило, спотворюється. Службовці у результаті почувають себе відстороненими від керування, відчувають себе незатишно в спілкуванні. Вони втрачають інтерес до роботи, якщо менеджер не прислухається до їхніх думок.

Бути ефективним слухачем або мати привабливий імідж свідчить, що цікавить співрозмовника, це означає володіти прийомами розуміючого слухача, такими, як:

1 Уважне мовчання, мінімум відповідей.

2 Звертання до мовця за уточненням.

3 Повторення думки співрозмовника своїми словами.

4 Підсумок основних думок співрозмовника.

5 Прагнення відбити своїми словами почуття співрозмовника.

Ділова розмова - не формальна акція, це ефективне спілкування співробітників, тобто одержання ділової оперативної інформації, спільний пошук, результативне розроблення робочих ідей і задумів; контроль і координування вже початих ділових заходів, підтримка ділових контактів; стимулювання ділової активності співробітників і, нарешті, ефективна робота над іміджем.

Не дивно, що ефективне спілкування або комунікація у сфері сучасного бізнесу є однією із най серйозніших і загальновідомих проблем.

Однією з типових ситуацій ділового спілкування є прийом відвідувачів або клієнтів, у даній ситуації ви можете бути тим хто приймає, або тим хто наносить візит. Найперші моменти під час зустрічі є найважливішими.

Якщо ви перебуваєте за робочим столом, устаньте, обійдіть стіл, простягніть руку для рукостискання й запропонуйте відвідувачеві сісти. Якщо ви зустрічаєте клієнта або гостюєте в іншому місці, вам слід бути на місці зустрічі вчасно, підійти, привітатися й представитися, потім провести клієнта в офіс. Час для розмови настане, коли ви обидва сядете.

Коли ви наносите ділові візити, пам’ятайте, що вам завжди будуть раді, якщо ви будете створювати у господаря кабінету почуття значущості й виділяти його на перше місце. Правила, яких необхідно дотримуватися, якщо ви наносите діловий візит:

не заходьте до кабінету, якщо людина, що вас цікавить, відсутня у кабінеті або зайнята розмовою з кимось;

обов'язково запитайте про наявність часу для вас;

ніколи не сідайте, якщо ваш візит має короткочасний характер;

обумовте тривалість візиту, якщо припускаєте, що прийшли надовго;

не торкайте того, що розміщено на столі;

вішайте верхній одяг на загальну вішалку або на спинку стільця;

обов'язково дочекайтеся запрошення присісти;

якщо не пропонують, то можна сісти самому, але не стояти;

почекайте, поки на вас звернуть увагу;

тримаєте папір у руках, а портфель ставте біля себе на підлогу, дамську сумочку можна повісити на запропонований стілець.

Через страх одержати негативну відповідь: «часу немає» багато з людей побоюються запитувати про наявність часу для розмови. Практика показує, що все залежить від інтонації питання, від того, як ви запитуєте. Якщо запитати тоном поліцейського на допиті, то ймовірність одержати негативну відповідь дуже велика. Запитуйте з повагою - напевно вам дадуть відповідь, що час є або його мало. І те, і інше вас влаштує.

Під час зустрічі в діловому світі звичайним є рукостискання й обмін візитками. Головне - намагайтеся представлятися й представляти інших. Краще помилитися, ніж проігнорувати людину.

Молодший за рангом представляється першим. Якщо представляєте третю особу, то спочатку зверніться до старшого за рангом. Виняток - клієнт. Запам'ятайте, що більш старший за рангом у групі ніколи не буде більш значущим, ніж  клієнт. Називайте повністю прізвище, ім'я та по батькові кожної людини. Іноді виникають ситуації, коли необхідно представити себе. Не соромтеся, але й не будьте нав'язливими. Представляйтеся в таких ситуаціях:

коли ви потрапили на ділову зустріч, де нікого не знаєте;

коли вас ніхто не представляє;

за їдою, якщо поруч із вами перебуває незнайома людина;

якщо почуваєте, що ваше ім'я забули.

У діловому спілкуванні не прийнято називати власні регалії, доречно позначити рід діяльності й причини знаходження в даному місці.

Після того, як ви представилися, необхідне рукостискання. У діловому світі бізнесу рукостискання - єдина форма дозволених тілесних доторкань. Певних правил, пов'язаних із цим видом вітання, особливо важливо дотримувати при першій зустрічі.

Під час рукостискання уникайте неправильних жестів: доторкання до особи, тим більше до носа; посмикування ногою або переминання з ноги на ногу. Обов'язково пам’ятайте, що всі інші доторкання до партнера в діловому світі заборонені. Зовсім неприпустимо класти по-дружньому руку на плече, тим самим ви безнадійно зіпсуєте перше враження про себе, а наслідки будуть непередбачуваними.

За характером рукостискання багато фахівців невербального спілкування можуть визначити деякі ділові якості передбачуваного партнера. Зверніть увагу на рукостискання ваших парнерів і ви, можливо, зможете заздалегідь розгадати їхній намір.

Млява, безжиттєва кисть, протягнена для рукостискання, «свідчіть» про слабкий характер і недостатню впевненість у собі. Навпаки, надто міцне рукостискання, до хрускоту пальців, є відмітною рисою агресивної людини. Вона, звичайно, розуміє, що своїм жестом заподіює незручність і навіть біль, але робить це навмисно, бажаючи продемонструвати свою чинність і здатність «придушувати» вас.

Спокійні й урівноважені люди з адекватною самооцінкою подають руку досить твердо. Якщо ви почуваєте, що подана в такий спосіб рука дуже підходить до вашої - перед вами впевнена у собі людина, що знає, чого хоче, але вміє пристосовуватися до оточуючих. Якщо вам подають неначе «застиглу», «дерев'яну» руку, то з вами вітається людина, що не звикла йти назустріч, що вимагає, щоб інші підлаштовувалися  під неї. Якщо рукостискання нагадує захоплення й ви висмикуєте свою руку, щоб звільнитися, - перед вами партнер, наділений власницьким інстинктом. Взагалі треба пам'ятати, що багато з людей негативно реагують на таке рукостискання, відчуваючи при цьому замах на свою незалежність. Тому щоб не змушувати насторожуватися вашого партнера, не рекомендуємо занадто сильно й довго затримувати його кисть.

Коли людина не прагне до зближення, вона може демонструвати усічене рукостискання, - партнерові простягають тільки кінчики пальців, оберігаючи більшим пальцем долоню від захоплення. Подані в такий спосіб жорстко зімкнуті пальці свідчать про зарозумілість і зневажливе відношення. Якщо партнер протягнену вами руку потискує не повністю, а тільки кінчики пальців, прагне уникнути зближення й зберегти дистанцію.

Сама манера простягати руку також свідчить про відношення до майбутнього спілкування. Якщо ваш партнер слідом за рукою злегка нахиляє корпус уперед, отже, він явно схильний до розмови з вами. Якщо ж корпус залишається прямим або злегка відхиляється назад, а голова піднята, можна думати про зарозуміле відношення до вас. Напрямок пальців також дуже показовий. Якщо рука подається вперед прямо, тобто кисть служить продовженням лінії руки, - це свідчить про відношення до вас як до рівного. Якщо пальці спрямовані вниз - це означає відношення звисока, пальці спрямовані нагору, кисть подається неначе знизу - це вираження приниженості й підпорядкованості. До того ж, коли хочуть продемонструвати свою владу й домінуюче положення, руку простягають партнерові долонею вниз. Таке агресивно-владне рукостискання можна нейтралізувати простим способом - замість очікуваного підладжування (подача долонею нагору) самому накрити руку партнера й потиснути тильний бік або зап'ястя.

Після обміну рукостисканнями подавайте візитку впевненим рухом. Необхідно заздалегідь підготувати візитку, ручку й блокнот, щоб не мати зайво метушливого вигляду під час зустрічі.

Візитки розподіляються на певні види з відповідною інформацією на них: фірмові, ділові, для переговорів, особисті й сімейні.

Корпоративними або фірмовими візитками користуються, коли в організації велика кількість клієнтів. На такій візитці не повинні стояти ваше прізвище й посада.

Персональна ділова візитка має таку форму оформлення: фірма, логотип, ім'я, прізвище, посада, тільки координати робітника .

Візитка для переговорів або коротких зустрічей: тільки прізвище, ім'я та по батькові. На особистій візитці можна написати не тільки службові, але й домашні координати, а також посади й звання, які маєте на даний момент.

Скористайтеся рекомендаціями, як подавати й приймати візитку.

Бажано, щоб першим подавав візитку молодший за посадою.

Після прийняття візитки необхідно обов'язково подякувати.

Прочитайте відразу вголос, як звуть дану людину.

Використайте свою візитку для запрошення, подяки й т.д. Не забудьте, що приписки необхідно робити в третій особі в однині в лівому нижньому куті. Якщо на вашій візитці по центру надруковані ваше прізвище, ім'я та по батькові, далі - посада й місце роботи, унизу допустимо праворуч і ліворуч надрукувати ваші координати. У такому випадку є проміжок між посадою й координатами. Пишіть у лівому боці цього проміжку від руки: «Поздоровляє...», «Дякує...»  Ви можете вручити свою візитку на будь-якій діловій зустрічі. Необхідно пам'ятати, що не можна починати обмін візитками за їдою; необхідно завжди мати при собі візитку; якщо ви зустрічаєтеся із групою партнерів у складі власної групи, то необов'язково пропонувати свою візитку кожному - це може сприйматися як бажання що-небудь продати. Візитку можна додати до документів, які ви відправляєте.

Професіонали ділових комунікацій знають, що не завжди досить бути ввічливим і відповідно одягненим. Ви повинні бути готові виявити етикетне поводження в багатьох ділових ситуаціях, що виникають. Бізнес-етикет має чіткі правила, які регламентують поводження в ситуаціях конфлікту, уміння приймати критику й зауваження й робити їх самому, а також компліменти й заохочення.

Як критикувати:

обов'язково наодинці;

говорити безособово;

конкретно, без узагальнень;

не допускати руйнування відносин, а спрямовувати критику й зауваження тільки для просування роботи.

Якщо виникають ситуації, під час яких ви повинні висловити критичне зауваження підлеглому або висловити строгу догану, використайте спокійний тон голосу й витриману мову. Обов'язково почніть із позитивного аспекту в проробленій роботі. Щоб критика була конструктивною, дотримуйтеся такої послідовності: повідомлення похвального-повчаючого характеру; повідомлення відповідного коригувально-повчального характеру; на завершення - чітко поставлене завдання.

Як самому сприймати критику:

ніколи не заперечуйте;

вислухайте;

не вибачайтеся;

не критикуйте іншого співробітника;

будьте відповідальними;

висловте співчуття й готовність виправити недоліки;

якщо критика стає занадто особистою, не відповідайте так само.

Як говорити компліменти або висловлювати подяку:

будьте щирим; висловлюйте компліменти тільки прилюдно;

комплімент повинен стосуватися справи;

будьте короткі;

не робіть порівнянь з іншим працівником.

Як приймати компліменти:

просто скажіть «дякую», зовсім безглуздими й тим більше нещирими будуть фрази типу: «Мені це нічого не коштувало», «Що - прекрасно зроблено?!»

Як завоювати реальну повагу у процесі спілкування з підлеглими?

Гарні манери поводження - це повсякденні добрі стосунки з людьми й уміння піклуватися про них.

Найголовніше, що варто враховувати:

дякуйте привселюдно, критикуйте наодинці;

відзначайте оригінальні ідеї й внески у спільну справу;

пишіть заохочувальні записки;

намагайтеся виробити в підлеглих загальний командний дух - адже саме ваш персонал представляє вашу компанію вашим клієнтам;

коли даєте інструкції й пояснення   своїм підлеглим, переконайтеся, що співробітники все зрозуміли правильно.

Вимагаючи певного поводження, будьте самі його прикладом. Не робіть узагальнень при зауваженнях. Намагайтеся дотримуватися спокійних, рівних інтонацій.

Коли ви приходите на нараду, не дозволяйте собі:

малювати у блокноті геометричні фігури, тим більше смішні пички, не крутити ручку в пальцях;

знімати гумки з олівців, перевертати аркуші записної книжки;

жувати гумку, цукерки, навіть спеціальні м'ятні;

просити каву або мінеральну воду, поки не запропонують;

якщо на столі вже стоять напої або їжа, то швидше позбудьтеся їх, щоб робоче місце засідання було чистим, наскільки це можливо;

демонструйте енергію й своє заглиблення у роботу;

нарада - це прекрасне місце, щоб показати, що ви один із членів команди.

Важливим моментом є неписане правило засідань управлінського апарата - не можна сідати до прибуття особи вищого рангу. Тільки після того, як особа прибуде й подасть знак, можуть сідати всі інші.

Саме головне - телефонну розмову повинен чути тільки той, кому безпосередньо телефонують. Тільки в най критичніших випадках можна позичити телефон в іншого. Запам’ятайте, що мобільні розмови платні. Перебуваючи на діловій зустрічі, нараді, лекції або в іншому громадському місці (театр, ресторан), виключте свій телефон або залишіть у положенні «вібрація без звуку». Використовуйте мобільний телефон у громадському місці тільки коли це  дійсно необхідно для вас. На діловій зустрічі, якщо вам необхідно тримати включеним ваш телефон, попередьте  про це колег.

Якщо необхідно зателефонувати під час публічної зустрічі, відійдіть у відокремлене місце. Говоріть як можна тихіше, якщо вас оточують люди. Можливо, вам ваша розмова здається цікавою, а оточуючим - настирливою.

У бізнес-етикеті дуже важливо знати, про що не прийнято запитувати, які теми не слід зачіпати, якщо ви всього лише колеги. Іноді виникають ситуації, коли люди задають безглузді й недоречні запитання. Наприклад, про вашу зарплату. Не відповідайте різким тоном і не читайте мораль про гарне поводження. Найпростіший спосіб - проігнорувати питання й продовжувати розмову про справи. Якщо вас нав'язливо продовжують запитувати про це, просто подивіться пильно в очі співрозмовникові й скажіть: «Я б не хотів відповідати на це запитання».

Обговорення наступних тем може негативно позначитися на вашій особистості, намагайтеся уникати їх.

Теми, які не можна обговорювати:

Погані новини.

Приналежність до певної релігії.

Політика.

Ваше здоров'я.

Ваше просування по службі або відсутність його.

Вартість речей.

Помилки інших і плітки.

Теми, які можна обговорювати:

Цікаві фільми.

Останні новини улюбленого виду спорту.

Спектаклі, виставки, що відкрилися в новому сезоні.

Гарний ресторан, що ви відвідали.

Нові досягнення в галузі науки або промисловості.

Загальні друзі, життя яких повинне змінитися на краще.

Знаменитості, які збираються приїхати у ваше місто.

Питання, які бізнес-етикет не рекомендує задавати у процесі спілкування:

Вік, особливо старше 30 років.

Про зайву або недостатню вагу, косметичні операції.

Вагітність або відсутність дітей.

Уникайте питань про розлучення, захворювання, сексуальне життя.

Якщо хтось у вашій присутності обвинувачує в непорядності вашого відсутнього друга, у коректній формі скажіть таке: «Я не думаю, що це правда».

Якщо хтось відпускає вульгарні жарти на сексуальні теми, рекомендуємо сказати: «Мені не цікава ця тема» - і просто піти.

Допускаючи будь-які некоректні зауваження, смакування будь-яких поганих новин або вульгарних жартів, ви дуже швидко зарекомендуєте себе негативного боку.

Прекрасним місцем для неформального спілкування є ділова вечірка. Ви завжди зможете одержати від неї задоволення, якщо скористаєтеся деякими порадами. На вечірці не переводьте усю розмову на себе. Але й не будьте нудними, показуючи усім своїм виглядом, що ви не дуже товариська людина. Прекрасно, якщо ви маєте почуття гумору, а бути гарним співрозмовником ще простіше, необхідно тільки вміти уважно слухати й щиро бути зацікавленим у людині, з якою спілкуєтеся. Головне - запам'ятайте, що якщо вам нема чого розповісти, то кращий варіант - мовчання.

Вираз: «Посмішка - це професійно» дуже актуальний у бізнес-етикеті. Найпростіший і кращий спосіб виразити свою доброзичливість оточуючим - це посміхнутися їм. Для початку потренуйтеся перед дзеркалом, щоб ваша посмішка була природною. Немає необхідності будувати гримаси або широко розтягувати рот.

Посмішка допоможе вам не тільки розслабитися, скинувши скутість, але й створить вам і оточуючим гарний настрій.

У процесі вербального спілкування посмішка, контакт очей мають першорядне значення. Посмішка дозволяє без слів сказати оточуючим вас людям: «Як мені приємно вас бачити», «Я радий можливості поговорити з вами,   тому що ви мені подобаєтеся».

Посміхнувшись, ви вже краще ставитиметися до людини. Навчитеся контролювати або керувати собою. Людина, що рідко посміхається й радіє оточуючим, після сорока років одержує те, що заслуговує, тобто або незадоволений, або втомлений вираз обличчя.

Очі недарма вважають дзеркалом душі, вони є центром спілкування, у процесі якого ви краще пізнаєте й сприймаєте внутрішнє «я» співрозмовника. Візьміть до відома наступні рекомендації.

У громадському місці з незнайомими людьми контакт очима повинен тривати не більше однієї-двох секунд, потім ви повинні або перевести погляд на інший об'єкт, або посміхнутися.

У діловому спілкуванні з партнером або клієнтом тривалість безперервного зорового контакту збільшується до шістдесяти секунд. Соціально-прийнятним уважається погляд в обмежену ділянку особи. Не рекомендується опускати погляд нижче вузла краватки або яремної западини, розміщеної попереду в основі шиї. На початку спілкування ми ніби встановлюємо короткочасний контакт очей зі співрозмовником, що у процесі спілкування періодично відновлюється. Саме прийнятне - «гуляти» поглядом у ділянці трикутника, кутами якого служать зовнішній розріз очей і кінчик носа. Періодично відновлюючи контакт очей, ви показуєте співрозмовникові свою зацікавленість і надихаєте його продовжити розмову. Але це ні в якій мірі не означає пильного придивляння в очі один одному. Тривалість візуального контакту не повинна перевищувати десяти секунд, інакше ваш пильний погляд може викликати замішання у співрозмовника.

У цивільному етикеті прийнято при супроводі жінки пропускати її вперед. У бізнес-етикеті попереду завжди йдете ви, якщо зустрічаєте клієнта. Гість повинен іти попереду вас тільки у тому разі, якщо він добре знає вашу робочу територію, також попереду повинен іти начальник.

Правило дверей - вихідні завжди мають перевагу перед вхідними.

У бізнес-етикеті першим у двері входить той, хто виявився ближче всього до них - економія часу, або ви можете пропустити вперед свого начальника - ранжування.

Коли ви заходите групою, то найкультурніше, виявившись першим біля дверей, пропустити всіх.

Правило ліфта - в офісах ліфт розглядають як транспортний засіб. Отже, хто ближче й праворуч, той і входить першим. Якщо ви заходите у заповнений ліфт, то здоровайтеся з усіма хто там є. Намагайтеся стояти обличчям до оточуючих, але при цьому не прийнято їх розглядати. Першими з ліфта виходять ті, хто перебуває ближче до правої частини дверей.

Автомобіль - у діловому автомобілі представницьке місце - заднє праворуч, звичайно, якщо за кермом водій. Якщо за кермом начальник, тоді почесне місце - переднє праворуч, тобто поруч із ним.

Наради - під час проведення нарад саме почесне місце - праворуч від керівника, тоді як у цивільному етикеті - протилежне місце на іншому краю стола. Сідати необхідно тільки після того, як керівництво зайняло свої місця. Якщо ви з якоїсь причини спізнилися - не прийнято стукати, здороватися й пояснювати причину. Тихо вибачтеся й швидко займіть місце.

Виступ на презентації

•          Вітання і представлення.

Дуже важливо сказати слова, що об’єднують вас і аудиторію: «Добрий день, мене звуть... Як багато хто з вас, я працюю...»

•          Емоційне відношення до аудиторії.

У цьому випадку підійде фраза: «Я радий перебувати тут і мені приємно бачити вас, тому що...»

Інформація про тему презентації.

Пояснення мети вашої презентації.

Апеляція до інтересів аудиторії.

Регламент.

Основна частина

Основна частина презентації складається із професійної інформації щодо продукту, послуг, компанії й проблеми в цілому. Якщо презентація присвячена комерційному продукту або послугам комерційного типу, ви обов'язково повинні використати емоційне апелювання до вигід аудиторії. Пояснити, чому вигідно запам'ятати, придбати продукт, зробити ті або інші дії. Ця техніка вигідно використовується в професійних продажах, але не менш професійно використовувати її на ділових презентаціях. Адже безсумнівним фактом є те, що позитивні емоції виникають в аудиторії тоді, коли розмова з нею ведеться мовою її вигід, потреб і бажань. Для цього завжди говоріть з аудиторією мовою її цінностей. Ураховуйте п'ять елементів висловів, що переконують:

Властивість, властивій вашій пропозиції.

Сполучна фраза: «Це вам дозволить...»

Вигода, яку одержить аудиторія.

Питання узгодження: «Це вам цікаво?»

Пауза як можливість для аудиторії щось сказати.

Висновок

Завершення презентації - найбільш значуща частина презентації. Воно повинне бути настільки переконливим і сильним, наскільки це можливо.

Відповідно до правил бізнес-етикету й презентації до завершальної промови повинні входити:

Заклик до дії.

Помітна цитата (непогано почитати «Збірник кращих цитат»).

Підбиття підсумків сказаного.

Комплімент аудиторії.

Слова подяки.

Пропозиція задавати питання.

Останнім словом повинне бути слово «Спасибі».

Основні принципи тактики, поводження й мови на презентації:

Ваша мова повинна відповідати не тільки професійному рівню аудиторії, але й статусу присутніх на презентації людей, стандартам бізнес-взаємодії в даній галузі. Тобто не варто говорити однаково із групою медиків, учених і спортсменів, великих підприємців і менеджерів.

Не всім людям властиве почуття гумору. Якщо ви бачите, що частина аудиторії неадекватно реагує на ваш гумор і жарти, краще втримаитеся від нього. За «ізюминку» мови виберіть цікавий історичний факт або введіть елемент  мелодрами.

Стежте, щоб спина була прямою, жести - виразними, голос - чистим.

Для підтримання інтересу варіюйте гучність, тон і ритм мови кожні п'ять хвилин.

Перевіреним правилом успішної презентації є те, що не можна вмістити більш ніж дві значущі думки протягом 20 хвилин.

Як показує досвід, через кілька днів люди пам'ятають тільки двадцять відсотків з того, що ви сказали. Продумайте, які 20% вам би хотілося, щоб вони запам'ятали.

Спочатку відведіть час на запитання й відповіді й проінформуйте про це аудиторію.

По можливості, стійте весь виступ.

Зовнішній вигляд складається з таких компонентів: діловий костюм, взуття, зачіска, доглянутість рук і постава.загрузка...