5 МАШИННІ ЦИЛІНДРИЧНІ РОЗВЕРТКИ5.1 Призначення і типи розверток
Розвертка призначена для виготовлення точних отворів. Залежно від технологічних вимог за допомогою розверток можна отримати отвори з точністю від 10 до 6 квалітетів при шорсткості обробленої поверхні Ra =(6,3-0,4). Розвертка застосовується після попередньої обробки отворів зенкером, розточувальним різцем або свердлом і може бути використана як чистовий або чорновий інструмент.
Правильна робота розвертки залежить від конструкції і якості її виготовлення, від умов експлуатації (режиму різання, охолодження, величини припуску, якості заточування і доведення різальних кромок).
Є різні типи розверток. Вони відрізняються залежно від характеру застосування, форми оброблюваного отвору, форми приєднувальної поверхні, конструкції зубів, регулювання на розмір, інструментального матеріалу: ручні циліндричні з хвостовиком; ручні розтискні; машинні циліндричні з хвостови-ком (циліндричним (рис. 5.1а; рис. 5.2) або з конусом Морзе (рис. 5.3)) і насадні (суцільні із висо-колегованої сталі (рис.5.1б) або осна-щені напаяними плас-тинами твердого сплаву, зі вставними зубами із високо-легованої сталі (рис.5.1в) чи оснаще-ними твердим спла-вом); конічні (під конічні штифти, конічну різь, конус Морзе, метричний конус, конусність 1 : 30); котельні.
Суцільні розвертки не довговічні через швидке зменшення діаметра після переточувань. Тому краще використовувати розвертки із вставними зубами (рис. 5.1 в), які можна заміняти після втрати розміру, або регу-лювати. Допустиме регулювання колива-ється у межах 1-2 мм.
Корпус розвертки виготовляється у вигляді циліндра або багатогранника з кількістю граней, яка дорівнює кількості зубів. Циліндр, як тіло обертання, легше виготовити і контролювати. Через це такий корпус викорис-товується частіше.
Конструкція складеної роз-вертки не може забезпечити точне розміщення рі-зальних кромок усіх ножів на одному діаметрі. Тому після складання її шліфують по діаметру з подальшим заточуванням ножів.