9 ДОВБАЧІ ДЛЯ ВИГОТОВЛЕННЯ ПРЯМОЗУБИХ НЕКОРЕГОВАНИХ КОЛІС 9.1 Особливості конструкції довбача
При проектуванні довбача необхідно призначити геометрію зубів, визначити його габаритні розміри, розміри зуба довбача у вихідному перетині, на передній поверхні, величину вихідної відстані довбача а. Вирішується кожна із цих задач не окремо, а комплексно, у зв'язку з іншими задачами. Тому процес проектування ітераційний, що визначає його складність.
У процесі різання довбач має прямолінійний або гвинтовий обертально-поступальний рух різання. Подача здійснюється через відносне обертання довбача і заготовки навколо їх осей (рис. 9.1).
Величина подачі вимі-рюється в міліметрах ділиль-ного кола нарізуваного колеса на один подвійний хід довбача (SK мм/пдв. хід). Крім названих основних рухів - різання і кругової подачі, довбач отримує радіальну подачу при врізуванні у заготовку (Sр мм/пдв. хід) і відводиться від заготовки при кожному зворотному ході для усунення тертя задніх поверхонь по обробленій поверхні. Довбачі бувають дискові (рис. 9.2), чашкові (рис. 9.3) і з хвостовиком (рис. 9.4).
Довбач може нарізувати будь-яке циліндричне колесо, якщо тільки воно може бути нарізане яким-небудь іншим зуборізальним інструментом. У ряді випадків він має вищу продуктивність, ніж фрези.
Наприклад, при нарізуванні зубчастих секторів, коліс з вузьким ободом і великою кількістю зубів, при нарізуванні коліс з модулем, меншим 1,5 мм.