загрузка...
 
6.2. Умови контракту: кількість
Повернутись до змісту
У контракті встановлюються одиниця виміру кількості, порядок визначення кількості, система мір і ваг. Кількість товару вказується в характерних для нього одиницях виміру: штуках, кілограмах, головах та ін. У контракті необхідно встановити систему мір й ваг, тому що в різних країнах використовуються різні системи мір і ваг.
У контрактах купівлі-продажу на сировинні, продовольчі та інші товари, вимірювані одиницями маси й об’єму, що поставляються насипом, чи навалом (так звані масові товари), позначення кількості звичайно доповнюється застереженням, що допускає відхилення кількості товару, що поставляється фактично продавцем, від кількості товару, обумовленого в контракті. Це застереження називається застереженням "біля", і після цифри, що визначає в контракті кількість, ставиться відсоток відхилення зі знаком "плюс-мінус (+/-)". Звичайно, в контракті вказується, за якою ціною буде виконуватися розрахунок за кількість, що більш контрактної. Справа в тому, що ціни на масові товари піддаються коливанням і розрахунок може виконуватися як за контрактними цінами, так і за цінами, що склалася на ринку в момент виконання контракту. Деякі масові товари піддаються природного збитку в період транспортування, причиною якої є усушка, утрушування, витік і т.д. Сторони в такому випадку роблять у контракті застереження, так називану "франшизу" (розмір відхилення), і визначають, хто приймає на себе природний збиток. Якщо в контракті такого застереження нема, а кількість товару перевіряється по "вивантаженій масі", то передбачається, що природний збиток за період постачання приймає на себе продавець. Питання про природний збиток обумовлюється між продавцем і покупцем і у випадках, коли товар зберігається у продавця за рахунок і ризик покупця чи прийнятий покупцем на відповідальне збереження за рахунок і ризик продавця.
У контрактах купівлі-продажу обумовлюється також, чи включається тара й упаковка в кількість товару, що поставляється. У залежності від цього розрізняють масу брутто - масу товару разом із внутрішнім і зовнішнім упакуванням (включаючи пакувальні матеріали) і масу нетто - масу товару без усякого упакування. У тих випадках, коли маса тари складає не більш 1-2% від маси товару і коли ціна тари незначна, то сторони зневажають масою тари, і в контракті робиться застереження "маса брутто за нетто".
Покупець найчастіше повинний оплатити товар до того, як зможе перевірити його кількість. Цю кількість покупець визначає по документах, що перевізник передає продавцю при одержанні від нього товару, тобто по залізничній накладній, коносаменту і т.д. При цьому мається на увазі, що перевізник відповідає за схоронність товару в кількості товару, прийнятого від продавця. У випадку нестачі в масі чи кількості штук претензії пред'являються покупцем перевізнику. До продавця можуть бути пред'явлені претензії тільки по внутрітарній нестачі, тобто якщо фіксується недовкладення в закриті шухляди, мішки й іншу тару, а також якщо буде доведено, що перевізник не винний у нестачі або має місце змішана відповідальність продавця і перевізника.
Іноді твердо фіксована в контракті кількість може супроводжуватися застереженням, що покупцю надається право закупити в продавця додатково визначену кількість товару на тих же умовах. Це право виражається словами «за опціоном» чи «на вибір».


загрузка...