загрузка...
 
9.4. Способи забезпечення виконання зобов'язань за контрактом.
Повернутись до змісту
Загальновідомі такі способи забезпечення виконання зобов'язань:
– неустойка;
– завдаток; застава;
– поручительство;
– банківська гарантія;
– резервування права власності.
Неустойка — визначена в контракті чи в законі грошова сума, яку боржник зобов'язаний сплатити кредитору при невиконанні чи неналежному виконанні зобов'язань.
Види неустойки:
– за законодавчим регламентуванням — законна;
– контрактна;
– за відшкодуванням збитків — залікова;
– виключна;
– штрафна;
– альтернативна.
Залікова неустойка — кредитор має право вимагати від боржника крім сплати неустойки, відшкодування збитків, але лише тієї частини, що непокрита сумою неустойки.
Виключна неустойка — кредитор має право отримати з боржника тільки суму неустойки.
Штрафна неустойка — кредитор має право отримати з боржника всю суму неустойки та повне відшкодування збитків.
Альтернативна неустойка — кредитор має право на свій вибір отримати або суму неустойки, або відшкодування збитків.
Завдаток — це грошова сума, що видається одним з контрагентів у рахунок майбутніх платежів за контрактом іншому контрагенту як доказ укладення контракту та забезпечення його виконання.
Застава — відокремлення боржником конкретного майна, яке переходить у володіння кредитора, для забезпечення першочергового задоволення його можливих вимог.
Поручительство — це зобов'язання поручника відповідати перед кредитором за виконання контракту боржником при його невиконанні чи неналежному виконанні.
Банківська гарантія — це письмове зобов'язання банку (іншої фінансової установи), яке видається на прохання принципала сплатити кредитору принципала згідно з умовами гарантії грошову суму по надходженню письмової вимоги кредитора принципала про її сплату.
Резервування права власності — у контракті робиться застереження про збереження за продавцем права власності на проданий товар до того моменту, поки покупець не здійснить останній платіж згідно з контрактом (у випадках продажу товарів у кредит.


загрузка...