загрузка...
 
Попереджувальні знаки; Експертиза товарів - Коломієць Т.М.
Повернутись до змісту

Попереджувальні знаки

Попереджувальні знаки — це знаки, що призначені для забезпечення безпеки споживача і навколишнього середовища під час експлуатації потенційно небезпечних товарів шляхом попередження про небезпеку або нанесення даних, що вказують на дію щодо попередження небезпеки.

Попереджувальні знаки поділяються на два види:

  1. ті, що попереджають про небезпеку;
  2. ті, що попереджають про дію щодо безпечного використання.

Відповідно до міжнародних вимог з класифікації і маркування

небезпечних речовин і матеріалів, розроблених органами ООН і Міжнародною організацією праці (МОП), кожному виду попереджувальних знаків відповідає визначений символ, що складається з літери "К." - для знаків, що попереджають про небезпеку, або "8" - для знаків, що повідомляють про дії для запобігання небезпеки, і двозначного номера-коду, що вказує на конкретну небезпеку, наприклад: Я 12 - надзвичайно небезпечно, К. 34 - викликає опіки.

Попереджувальні знаки доповнюються символічним зображенням небезпеки.

Зазначені інформаційні знаки є частиною попереджувального маркування, що служить для зосередження уваги користувачівнебезпечних товарів до їхніх властивостей. Метою попереджувального маркування є інформування про наслідки їхнього шкідливого впливу, наявність даних про способи і засоби захисту, що забезпечують безпечне поводження з небезпечним товаром.

Попереджувальне маркування може містити також інформацію про надання першої допомоги при небажаному контакті з небезпечним товаром, що може завдати шкоди здоров'ю споживача.

Випуск і реалізація небезпечних товарів без відповідного маркування забороняються.

До небезпечних товарів відносяться: вибухові, отруйні, вогненебезпечні, їдкі (що роз'їдають), інфекційні, радіоактивні речовини, окислювачі, а також шкідливі речовини, що мають канцерогенну, мутагенну, тератогенну дію, інгібізуючий вплив, що впливає на репродуктивну функцію.

Якщо говорити про споживчі товари, то найбільша кількість небезпечних речовин містить група товарів побутової хімії. Для них попереджувальне маркування є обов'язковим. Інші групи продовольчих і непродовольчих товарів також можуть містити окремі небезпечні речовини (наприклад, нікотин у тютюнових виробах, сивушні масла в алкогольних напоях і т.п.). Але кількість їх не повинна перевищувати гранично допустимих концентрацій, інакше реалізацію цих товарів буде заборонено. У зв'язку з цим попереджувальне маркування для таких товарів, що є по суті безпечними, не застосовується. Дня тютюнових виробів попереджувальне маркування зводиться до напису: "Мінздрав попереджує, що паління небезпечне для здоров'я".

Попереджувальне маркування повинне включати:

  1. найменування небезпечної речовини, включаючи торгову марку і загальновизнані синоніми;
  2. серійний номер ООН і класифікаційний шифр речовин по ГОСТ 19433-88;
  3. символи небезпеки; сигнальне слово, що виділяється масним шрифтом і використовуване залежно від ступеня небезпеки:

"НЕБЕЗПЕЧНО! " - для притягнення уваги до більшого ступеня ризику, що характеризується високою можливістю смерті або важких ушкоджень;

"ОБЕРЕЖНО!" - для притягнення уваги до середнього ступеня і потенційної погрози ризику нанесення збитку для здоров'я людей і навколишнього середовища.

Символи небезпеки повинні супроводжуватися написами, що характеризують вид небезпеки. Вони виконуються чорним кольором на жовтогарячому або жовтому фоні.
загрузка...