Функціонування малих підприємств на ринку пов'язано з великими проблемами. Але за рахунок головної їх переваги – гнучкості, тобто здатності оперативно перебудовувати свою діяльність, малі підприємства мають ринкові перспективи. Малі підприємства можуть використовувати чотири основні види стратегій (рис. 3.8).
Рисунок 3.8 – Основні види стратегій малого підприємства [14]
Стратегія копіювання – оригінальний товар може стати об'єктом підробки як оригінальний, запатентований варіант – марочний продукт великого підприємства чи копії, "підробки" під оригінальний продукт, що випускається малими підприємствами. Конкурентоспроможність забезпечується за рахунок низьких цін реалізації. Небезпека – зниження якості порівняно з оригіналом.
Стратегія оптимального розміру набуває застосування у тих галузях, де оптимальним є мале підприємство (торгівля, сфера побутового обслуговування).
Стратегія участі в продукті великого підприємства – малі підприємства виробляють комплектуючі складних виробів одного або кількох великих підприємств.
Стратегія використання переваг великого підприємства – мале підприємство вступає у систему договірних відносин з великим підприємством та одержує право оперувати на ринку від його імені та під його торговою маркою (франчайзинг). Франчайзинг частіше за все використовують у роздрібній торгівлі, на підприємствах харчування.
Спрямованість стратегій – зведення до мінімуму гостроти конкуренції з великими підприємствами та якнайкраще використання їх гнучкості.