На відміну від формульного методу, метод розрахунку за номограмами дозволяє більш точно визначити настроювання регулятора, оскільки враховує наявність нелінійної залежності між параметрами налаштувань регулятора і величиною відношення чистого запізнювання до сталої часу об'єкта .
У спеціальній літературі [11] наводяться номограми для розрахунку налаштувань ПІ- і ПІД-регуляторів для об'єктів з самовирівнюванням першого і другого порядків із запізнюванням для перехідних процесів з 20% перерегулюванням.
На рис. 9.7 як приклад показана номограма для розрахунку налаштувань ПІ-регулятора для об'єкта управління, що описується ланкою першого порядку із запізнюванням виду (9-10).
Необхідно мати на увазі, що сучасні електронні й мікропро-цесорні регулятори реалі-зують ПІ- і ПІД-закони регулювання із залежними налаштуваннями (у формі рівнянь 9-9 або 9-9а), а пневматичні регулятори - із незалежними налашту-ваннями виду
(9-13)
Диференціальна складова промислових регуляторів, як правило, реалізується у вигляді
, (9-14)
де - коефіцієнт посилення за диференціальною складовою (вибирається в діапазоні від 1 до 10); - стала часу фільтра. Ці параметри визначаються із співвідношення . Чим вищий рівень перешкод у вихідному сигналі об'єкта, тим меншою рекомендується брати величину .