загрузка...
 
3.3.3 Застосування свинцю
Повернутись до змісту

3.3.3 Застосування свинцю

До 45% свинцю йде на виготовлення пластин свинцево-кислотних акумуляторів, 20% - на виготовлення дротів, кабелів і покриттів до них. Екрани з свинцю служать для захисту від радіоактивного і рентгенівського випромінювання. Із свинцю і його сплавів виготовляють цеглу і контейнери для зберігання і захисту від радіоактивних речовин. Невеликі кількості свинцю постійно витрачаються для виробництва азиду свинцю як детонатор (первинної вибухової речовини).

Сплави свинцю з Sb, Sn і Сu використовують для виготовлення друкарських шрифтів, із сплавів свинцю з Sb і Аs виготовляють осердя куль, шрапнель, дріб.

Близько 5-20% свинцю йде на виготовлення тетраетилсвинцю (ТЕС) (СН3СН2)4Рb, який додають до бензину для підвищення октанового числа (у даний час не використовують, оскільки доведена його канцерогенність). Свинець використовується у виробництві пігментів, для будівництва сейсмостійких фундаментів.

Країни, найбільші споживачі свинцю у 2004 році, у тис. тонн:

Китай               1770;

ЄС                    1553;

США                1273;

Корея                  286.

Нітрат свинцю застосовується для виробництва могутніх сумішних вибухових речовин. Телурид свинцю широко застосовується як термоелектричний матеріал (термое.д.с 350 мкВ/К). Азид свинцю застосовується як найбільш застосовуваний детонатор (ініціююча вибухова речовина). Перхлорат свинцю використовується для приготування тяжкої рідини (щільність 2,6), використовуваної у флотаційному збагаченні руд, так само він іноді застосовується  в сумішних вибухових речовинах як окиснювач. Фторид свинцю самостійно, а так само разом із фторидом вісмуту, міді, срібло застосовується як катодний матеріал у хімічних джерелах струму. Вісмутит свинцю, сульфід свинцю, йодид свинцю застосовуються як катодний матеріал у літієвих акумуляторних батареях, хлорид свинцю як катодний матеріал у резервних джерелах струму. Телурид свинцю найбільш широкозастосовуваний матеріал у виробництві термоелектрогенераторів і термоелектричних холодильників. Двоокис свинцю широко застосовується не тільки в свинцевому акумуляторі, але так само на її основі виробляються багато резервних хімічних джерел струму, наприклад, свинцево-хлорний елемент, свинцево-плавиковий елемент та ін.

Свинець дуже легко кується і прокатується. Вже при тиску 2 т/см2 свинцева стружка спресовується в суцільну монолітну масу. Із збільшенням тиску до 5 т/см2 твердий свинець переходить у текучий стан. Свинцевий дріт отримують, продавлюючи через фільєру твердий свинець.



загрузка...