загрузка...
 
3.6 Фізико-металургійні основи отримання ніобію 3.6.1 Історія відкриття ніобію
Повернутись до змісту

3.6 Фізико-металургійні основи отримання ніобію 3.6.1 Історія відкриття ніобію

Ніобій (лат. Niobium), Nb, хімічний елемент V групи періодичної системи Менделєєва; атомний номер 41, атомна маса 92,9064; метал сіро-стального кольору. Елемент має один природний ізотоп 93 Nb.

Елемент, що займає у таблиці Менделєєва клітинку 41, людство знає давно. Назва ніобій була винайдена на півстоліття пізніше. Трапилося так, що елемент N41 був відкритий двічі. Перший раз у 1801 р. англійський вчений Чарльз Хатчет досліджував зразок мінералу, надісланий у Британський музей з Америки. З цього мінералу він виділив  оксид  невідомого раніше елемента. Новий елемент Хатчет назвав колумбієм, відзначаючи тим самим його заокеанське походження. А чорний мінерал отримав назву колумбіт.

Через рік шведський хімік Екеберг виділив з колумбіту оксид ще одного нового елемента, названого тантал. Схожість сполук колумбію і танталу була така велика, що протягом 40 років більшість хіміків вважали, що тантал і колумбій - один і той самий елемент.

У 1844 р. німецький хімік Генріх Розі досліджував зразки колумбію, знайдені в Баварії. Він знову виявив оксиди двох металів. Один з них був оксидом відомого вже танталу. Оксиди були схожі, і, підкреслюючи їх схожість, Розі назвав елемент, що створює другий оксид, ніобієм на ім'я Ніобі, дочки міфологічного мученика Тантала. Втім, Розі, як і Хатчет, не зумів отримати цей елемент у вільному стані.

Металевий  ніобій  був  вперше отриманий лише у 1866 р. шведським ученим Бломстрандом при відновленні хлориду ніобію воднем. У кінці ХІ ст. були знайдені ще два способи отримання цього елемента. Спочатку Муассан отримав його в електропечі, відновлюючи окисел ніобію вуглецем, а потім Гольдшмідт зумів відновити той же елемент алюмінієм.

Середній вміст ніобію у земній корі (кларк) 2-10-3% за масою. Тільки у лужних  вивержених  породах – ніфелінових сієнитах та інших – вміст ніобію підвищений до  10-2 -10-1%. У цих породах і пов'язаних з ними пегматитах,  карбонатитах,  а також  у  гранітних  пегматитах  виявлено  23 мінерали ніобію і близько 130 інших мінералів, що містять підвищені кількості ніобію. Це в основному складні і прості оксиди. У мінералах Nb пов'язаний з рідкоземельними елементами та з Та, Ті, Са, Nа, Тh, Fе, Ва (тантало-ніобати, титанати та ін.).  З 6 промислових мінералів найбільш важливі пірохлор і колумбіт. Промислові родовища ніобію пов'язані з масивами лужних порід (наприклад, на Кольському півострові), їх корою вивітрювання, а також  з  гранітними пегматитами. Важливе  значення  мають  і  розсипи танталоніобатів.



загрузка...