5.2 Актиній і актиноїди 5.2.1 Загальна характеристика актиноїдів
Назва актиноїди (від актиній і грецьк. Eidos - вигляд) означає подібні до актинію. Воно дане за аналогією до лантаноїдів – сімейства 14 елементів, що також належать до III групи системи Менделєєва і наступних у 6-му періоді за лантаном. Властивості елементів обох сімейств багато в чому схожі один з одним [1].
Хімічні властивості елемента залежать в основному від числа електронів на зовнішніх шарах і розміру атомних і іонних радіусів, тому не дивно, що по-перше, властивості актиноїдів близькі між собою, і, по-друге, хімічна поведінка актиноїдів і лантаноїдів має велику схожість. Ця схожість особливо помітна тоді, коли елементи знаходяться в однаковому валентному стані.
Властивості елементів, віднесених Сиборгом до числа актиноїдів, значно сильніше розрізняються між собою, ніж властивості лантаноїдів, і тому питання про те, чи існує насправді у 7-му періоді сімейство актиноїдів (аналогічне сімейству лантаноїдів 6-го періоду) або будова 7-го періоду в цій його частині складніша, тривалий час не був вирішений до кінця. Вирішальне значення для остаточного висновку про будову 7-го періоду мало вивчення хімічних властивостей 104-го елемента – курчатовію (відкритого Р.Н.Флеровим із співробітниками у 1964 р.), проведене у 1966 р. під керівництвом чеського хіміка І.Звари в Дубні. Виявилося, що за своїми властивостями курчатовій різко відрізняється від попередніх елементів і є аналогом гафнію, що належить вже до IV групи періодичної системи. Теоретичні ж розрахунки показують, що число елементів, у яких заповнюється f-підрівень 3-й зовні електронної оболонки, повинне дорівнювати 14, і тому слід прийняти, що сімейство 14 актиноїдів починається з Тh і завершується у Lr. На даний час всі актиноїди, як і лантаноїди, прийнято розміщувати в окремому ряду внизу періодичної системи.
Із всіх актиноїдів до цього часу практичне застосування знаходять головним чином Тh, U і Pu. Ізотопи 233U, 235U і 239Рu служать ядерним пальним в атомних реакторах і виконують роль вибухової речовини в атомних бомбах. Деякі ізотопи актиноїдів (238Рu, 242Сm та ін.), випускаючі ?-частинки високої енергії, можуть служити для створення джерел струму з терміном служби до 10 років і бути необхідними, наприклад, для живлення навігаційної радіоапаратури супутників. У таких джерелах струму теплова енергія, що виділяється при радіоактивному розпаді, за допомогою спеціальних пристроїв перетвориться в електричний струм. Вивчення властивостей актиноїдів має велике теоретичне значення, оскільки дозволяє розширити знання про властивості атомних ядер, хімічну поведінку елементів і т.д.