загрузка...
 
Котирування валют.
Повернутись до змісту

Котирування валют.

Валютний курс – це ціна грошової одиниці однієї країни, виражена в грошових одиницях іншої країни, колективних валютах чи міжнародних платіжних засобах. Ціни на вільному міжнародному валютному ринку визначаються, виходячи з попиту і пропозиції на певну валюту, у країнах з обмеженим ступенем конвертації курс національної валюти формується, здебільшого, під впливом центрального банку.

Поточним конверсійним операціям відповідає обмінний курс спот. Курси валют на спот-ринку є базовими для розрахунку курсу всіх термінових угод – форвардів, свопів, ф’ючерсів, опціонів.

На екранах моніторів при укладенні угод по телефону дилери звичайно вказують дві валюти: базову валюту і валюту котирування.

1 USD =93,56 JPY або l EUR = 1,4979 USD; або USD/JPY= 93,56, EUR/USD = 1,4979.

Ліва частина котирування – це базова валюта (USD, EUR), права частина – валюта котирування (JPY, USD). Курси валют встановлюють до базової валюти, тобто яка кількість валюти котирування відповідає одиниці базової валюти. Якщо мова йде про купівлю USD/JPY, то це значить, що купуються долари США і продаються японські єни (долар США – базова валюта). Коли в новинах передають, що почав дорожчати GBP/JPY, то це означає, що англійський фунт стерлінгів подорожчав відносно японської єни. Якщо учасник торгів бажає укласти угоду в сумі валюти котирування, то в процесі переговорів він обов’язково про це вказує.

більшості країн курси іноземних валют виражаються в національній валюті. Пряме котирування визначає певну кількість національної валюти за одиницю іноземної.

вигляді прямого котирування офіційно встановлюються курси більшості валют світу – USD/CHF, USD/EUR, USD/JPY тощо. Котирування «USD/EUR 0,6676» означає, що 1 дол. США дорівнює 0,6676 євро (1USD = 0,6676 EUR). На ринку Forex курси основних валют розглядають як котирування валют до долара США, тобто долар США є базовою валютою практично для всіх валют. Це свідчить про роль американської валюти як загальновизнаної і найпривабливішої розрахункової одиниці, використовуваної у міжнародній торгівлі. Непряме (зворотне) котирування визначає певну кількість іноземної валюти за одиницю національної валюти. При використанні непрямого котирування курс долара до швейцарського франка буде таким: CHF/USD = 0,9537 з округленням до четвертого знака після коми.

Непряме котирування 

Пряме котирування

При непрямому котируванні долар є валютою котирування, а інша валюта (у нашому прикладі це CHF) – базою котирування. Курс низки валют офіційно установлюються до долара США у вигляді непрямого котирування. Це курс долара до європейської валютної одиниці євро, англійського фунта стерлінгів, а також до грошових29одиниць країн – колишніх колоній Великобританії – EUR/USD, GBP/USD тощо. Причини котирування фунта стерлінгів у вигляді базової валюти криються у ролі англійського фунта як найпоширенішої у світі валюти часів Британської імперії, що обслуговувала величезну частину світового торговельного обороту. З фунтом стерлінгів співвідносили свої валюти інші країни на початку XX ст., у тому числі й США.

Найменший можливий розмір зміни курсу валюти називається пунктом (point), або піпом (pip). Це – останні цифри при написанні валютного курсу. Для фунта стерлінгів, євро, долара США, української гривні й більшості інших валют – це 0,0001, для японської єни – 0,01. Сто пунктів складають велику фігуру (big figure).

На валютному ринку валютні курси котируються з використанням двох сторін – bid та offer (ask).

Bid – це курс купівлі базової валюти (курс продажу валюти котирування) маркет-мейкером.

Offer – це курс продажу базової валюти (курс купівлі валюти котирування) маркет-мейкером.

Як правило, котирування має такий вигляд: Котирування маркет-мейкера = bid/offer EUR/USD – 1,4590 (bid)/1,4595 (offer) або EUR/USD – 1,4590/95

На ринку завжди є два типи учасників – маркет-мейкери (market-maker) і маркеттейкери (market-taker) або маркет-юзери (market-users).

Маркет-мейкер – активний учасник ринку, який зв’язує покупців та продавців, виставляє курси валют і диктує свої умови.

Маркет-тейкер (маркет-юзер) – пасивний учасник ринку, що запитує котирування і слабко впливає на ситуацію на ринку, його діяльність залежить від маркет-мейкерів. Проте якщо маркет-тейкери володіють значними капіталами і виходять із ними на ринок, то маркет-мейкерам доводиться коректувати свої котирування. Зазвичай, це дрібні комерційні банки, клієнти банків – різні фонди, компанії, спекулянти, хеджери, фізичні особи. Слід зауважити, що і великий банк може бути маркет-тейкером, якщо він запитує валютний курс в іншого банку.

Наприклад, банк А запитує курс євро до долара США в банку Б. Банк Б у даному разі є маркет-мейкером і виставляє курс 1,4590/1,4595. У даному прикладі банк Б купує євро (продає долар США) за ціною 1,4590, а продає євро (купує долар) за ціною 1,4595. Банк А, у свою чергу, є маркет-тейкером і продає євро за курсом 1,4590 (купує долар США), а купує євро (продає долари США) за курсом 1,4595.

Різниця між правою і лівою сторонами котирування називається спредом. Спред є прибутком банку маркет-мейкера від проведених операцій із клієнтами або іншими банками. Спред може розглядатися як «плата за послуги», маркет-мейкер купує завжди дешевше, а продає дорожче.

Наприклад, якщо банк ставить котирування 1,4590/1,4595, то спред становить 5 пунктів.

На розмір спреду впливає кілька чинників:

Статус контрагента і характер відносин між контрагентами. Розмір спреду більший для клієнтів банку, ніж для інших банків на міжбанківському ринку. Якщо між банками-контрагентами протягом ряду років склалися стійкі партнерські відносини, відсутні випадки невиконання умов угод і дилери банків добре знають один одного, то розмір спреду більш вузький. 30Ринкова кон’юнктура. В умовах, коли курс швидко змінюється, розмір спреду звичайно більший. Наприклад, в умовах різкої зміни курсу долара багато банків буде котирувати за угодами не менше 10 пунктів, а не 3-5 як звичайно.

Котирувана валюта та ліквідність ринку. Розмір спреду більший при котируванні банком рідкісних, «екзотичних» валют або за угодами на менш ліквідному ринку.

Сума угоди. Чим більша сума угоди, тим менший спред, тому що маркет-мейкеру вигідно робити угоди з великими сумами – у нього більший прибуток, а витрати ті ж самі. Тому для залучення клієнтів при угодах на великі суми маркет-майкер котирує меншим спредом.загрузка...