Як зазначалося раніше, в сучасній економічній теорії виділяють такі види прибутку:
нормальний прибуток;
економічний прибуток;
бухгалтерський прибуток.
Нормальний прибуток – це доход фірми, який покриває її наявні витрати. Тобто це частина валового доходу, яка утримує фірму і дає змогу їй працювати в обраному напрямку господарської діяльності. Якщо фірма має лише нормальний прибуток, то її економічний прибуток дорівнює нулю.
Економічний прибуток – це перевищення валового доходу над економічними витратами, які включають в себе явні та неявні витрати.
Економічний Прибуток = Валовий Доход – Економічні витрати.
Підприємець сам зацікавлений в одержані економічного прибутку, тому що нормальний прибуток він одержував, не займаючись підприємницькою діяльністю, перебуваючи в статусі найманого працівника.
Бухгалтерський прибуток – перевищення валового доходу лише над явними (бухгалтерськими) витратами.
Бухгалтерський прибуток = Валовий доход – Явні витрати.
Виходячи з цих міркувань:
Економічний прибуток = Бухгалтерський прибуток – Нормальний прибуток.
Прибуток відіграє суттєву роль в діяльності підприємства:
1) виступає метою, мотивом, що спонукає до підприємницької діяльності;
2) є джерелом розширеного відтворення на підприємстві, тобто за рахунок прибутку здійснюється нагромадження капіталу з метою зростання обсягів виробництва;
3) є джерелом доходів держави, тому що підприємство сплачує податки та інші платежі в основному за рахунок прибутку. На підприємстві розрізняють балансовий і чистий (розрахунковий) прибутки.
Балансовий прибуток – це вся сума прибутку, отриманого підприємством після реалізації продукції (виручка мінус повна собівартість).
Чистий прибуток – це той прибуток, що залишається після сплати податків та інших платежів до бюджету.