загрузка...
 
Роззброєння та його роль у розв’язанні глобальних проблем
Повернутись до змісту

Роззброєння та його роль у розв’язанні глобальних проблем

Найгострішою була й залишається проблема збереження миру, роззброєння, демілітаризації економіки. Адже на гонку озброєнь витрачається до 800 млрд дол. США (що дорівнює витратам праці майже 100 млн людино-років), кількість регулярних військ сягає 25 млн осіб, а процес виробництва й нарощування величезних арсеналів зброї заподіює непоправних збитків довкіллю (особливо зберігання й поховання ядерних відходів, відходів хімічного та бактеріологічного виробництва).

Утримання армій, виробництво зброї та військові дослідження поглинають величезні ресурси, відволікають їх від мирних галузей.

Цікавими виглядають підрахунки військових і цивільних видатків уряду США:

20 університетських стипендій (41 тис. дол.) дорівнюють вартості одного вильоту бомбардувальника В-52;

257 нових квартир у Нью-Йорку (9 млн дол.) коштують стільки ж, скільки один літак-перехоплювач морського базування;

на кожні 100 млрд дол., що витрачають США на озброєння, можна було б побудувати 300 теплових електростанцій потужністю 120 тис. кВт кожна, 300 нафтопереробних заводів, розрахованих на переробку 3 млн 250 тис. т нафти на рік кожний; 1000 заводів хімічних добрив; 1600 цукрових заводів та ін;

один бомбардувальник У – 1 коштує стільки, скільки коштує будівництво 16 лікарень; атомний підводний човен “Трайдент” – 416 шкіл , авіаносець – 90 тис. квартир; танк “Леопард-2” (Німеччина) – 36 трикімнатних квартир.

Спеціалісти підрахували, щоб ліквідувати у світі таку хворобу, як малярія, потрібно 450 млн дол., або 50% суми, яку людство витрачає щоденно на гонку озброєнь (близько 1 млрд доларів).

Забезпечення населення планети чистою питною водою в 1990 р. коштувало 63 млрд. дол., що менше за 1% коштів, які поглинає гонка озброєнь. У 1976 р. військові видатки у світі в 2,5 разу перевищували витрати на охорону здоров’я.

Загальне й повне роззброєння дозволило б спрямувати на потреби розвитку цивільного виробництва запаси різноманітного військового майна, вартість якого перевищує 500 млрд дол. (електронно-обчислювальна техніка, автомобілі, тягачі, аеродромне обладнання і т.д.). Відмова від гонки озброєнь поверне до продуктивної праці близько 60 млн чол., які перебувають у збройних силах або працюють у галузях, орієнтованих на військові цілі.

Зазначені дані стосуються періоду так званої “холодної війни ”, з якою із крахом соціалістичної системи покінчено. Однак вони яскраво свідчать про позитивні наслідки роззброєння, яке тією чи іншою мірою розпочато у зв’язку з припиненням воєнного протистояння двох світових систем – соціалістичної та капіталістичної.загрузка...