загрузка...
 
2.2. Шкідливі речовини повітря робочої зони.
Повернутись до змісту
Нормування
Шкідливі речовини - речовини, які при контакті з організмом людини внаслідок порушення технологічного процесу викликають професійні захворювання, виробничі травми або відхилення стану здоров'я. Шкідливі речовини у повітря робочої зони поступають у вигляді пару, газів та пилу. Вплив на організм людини залежить від хімічного складу, розміру (дисперсності), форми часток та їх кількості у одиниці об’єму. Найбільш небезпечний високодисперсний пил (розміром < 5 мкм), а також гострокрайовий пил. Високодисперсний пил найбільш глибоко проникає та затримується у легенях.
Згідно ДСТ 12.1.005-88 - нормується гранично допустима концентрація (ГДК) шкідливих речовин у повітрі робочої зони.
ГДК у повітрі робочої зони - така кiлькiсть шкідливих речовин, яка при щоденній роботі протягом 8 г або іншої тривалості (40 годин у тиждень) протягом всього робочого стажу не може викликати захворювань або відхилень у стані здоров'я та не надає вплив на здоров'я майбутніх поколінь.
По ступеню небезпеки всі шкідливі речовини діляться на 4 класи небезпеки:
Надзвичайно небезпечні ГДК < 0, 1 мг/м3 (свинець, ртуть);
Високо небезпечні ГДК 0,1 .. 1 мг/м3 (хлор, бром, йод);
Помірно небезпечні ГДК 1, 1 .. 10 мг/м3 (оксид цинку);
Малонебезпечні ГДК> 10 мг/м3 (пари спирту, бензину, ацетону).
Повітря, що надходить у приміщення, повинно мати концентрацію менше 0,3 ГДК шкідливих речовин. У випадку одночасного утримання у повітрі ро-бочої зони декількох шкідливих речовин одночасної дії, повинна виконува-тися умова
Контроль за концентрацією шкідливих речовин проводиться для
1 класу небезпеки - 1 раз у 10 днів;
2 - 1 раз у місяць;
3, 4 - 1 раз у квартал.


загрузка...