загрузка...
 
§3. Митний контроль на авіаційному транспорті.
Повернутись до змісту
Митний контроль за міжнародними авіаційними перевезеннями здійснюється безпосередньо в міжнародних аеропортах за правилами, що викладені у главі 17 МК України. Переміщення товарів через митний кордон України повітряним шляхом здійснюється через міжнародні аеропорти, у яких розташовані митні органи. Перелік міжнародних аеропортів безпосередньо визначається KM України. Переміщення товарів через митний кордон України через інші аеропорти та поза місцем розташування митних органів допускається у виняткових випадках за дозволом KM України або у випадках вимушеної посадки повітряного судна.
Митний контроль та митне оформлення повітряного судна здійснюється за наявності необхідних документів. Командир повітряного судна зобов'язаний подати для здійснення митного контролю такі документи:
1) генеральну декларацію;
2) документи про поштові відправлення, товари та товаросупровідні документи;
3) інші документи, передбачені законодавчими актами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Дозвіл митного органу на вивантаження товарів з повітряного судна або завантаження товарів на нього надається після перевірки поданих документів та встановлення їх відповідності вимогам МК України.
Командир повітряного судна, який здійснив вимушену посадку за межами міжнародного аеропорту, зобов'язаний вжити необхідних заходів для забезпечення збереження товарів, які підлягають митному контролю, та протягом доби повідомити найближчий міжнародний аеропорт про місце посадки судна. Керівник міжнародного аеропорту після одержання такого повідомлення зобов'язаний забезпечити перевезення посадових осіб митного органу до місця посадки судна або доставити пасажирів, екіпаж, а також товари, що підлягають митному контролю, до митного органу.
Митний контроль за міжнародними авіаперевезеннями здійснюється митним органом міжнародного аеропорту у взаємодії з контрольними та іншими службами, що беруть участь в оформленні міжнародних повітряних суден та їх екіпажів, вантажів, пасажирів та багажу. Спільні технологічні схеми оформлення міжнародних авіаперевезень та розподіл обов'язків під час їх здійснення затверджуються керівниками авіапідприємства, митного органу та органу охорони Державного кордону України. У спільних технологічних схемах визначаються місце, термін та послідовність оформлення кожною службою міжнародних авіаперевезень.
Як уже відзначалось, стосовно осіб, що мають дипломатичний імунітет, митний контроль не проводиться. Відповідно такий контроль та митне оформлення повітряного судна, яке перевозить офіційні державні делегації, здійснюється без митного огляду. Підставою для застосування пільгового режиму митного контролю є подання митному органу офіційного повідомлення Міністерства закордонних справ України.
Митний контроль містить такі елементи:
— контроль товарів, які переміщуються у літаках міжнародного пасажирського сполучення;
— контроль товарів, які переміщуються літаками при здійсненні міжнародних вантажних перевезень;
— контроль самих літаків.
Митний контроль переміщуваних ручної поклажі і багажу, а так само авіапасажирів, здійснюється в спеціально відведених для митного оформлення місцях. Технологія і порядок оформлення пасажирів, ручної поклажі і супроводжуваного товару є ідентичними оформленню і супроводу багажу, пасажирів на усіх видах транспорту.
При відльоті літака проводиться повне митне оформлення, якщо літак не робить проміжної посадки на території України, з постановкою штампа «Під митним контролем» і записом інспектора митниці в генеральній декларації про те, що було оформлено в митному відношенні.
При відльоті літака з посадкою в аеропортах, де знаходиться митниця, проводити повне чи часткове митне оформлення (багажу пасажирів, вантажу) залежно від маршруту польоту з обов'язковим поставленням штампа «Під митним контролем» і записом інспектора митниці в генеральному дорученні про те, що було оформлено митницею (вантаж, багаж) і що повинно бути оформлено митницею, з яким відлітає літак за кордон України.
При вильоті пасажир проходить митне оформлення, потім реєструє свій виліт і оформляє перевезення супроводжуваного багажу, після цього проходить паспортний контроль. Після такого контролю здійснюється перевірка на відсутність у ручній поклажі, одязі пасажира зброї та інших предметів, які заборонені до вивозу. При прильоті митний контроль завершує усі види формальностей. Лінія митного контролю є останньою перед виходом пасажира в зал прибуття.
При прильоті літака через кордон з посадкою в проміжному ае-ропорті, де знаходиться митниця, у першому пункті посадки літака проводиться, як правило, повне митне оформлення. У випадку часткового оформлення (без оформлення багажу) у пункті першої посадки літака інспектором митниці обов'язково проставляється штамп «Під митним контролем» і робиться запис у супровідній відомості.
Прибулі пасажири по закінченні паспортного контролю одержують свій багаж і проходять митний контроль. Порядок митного оформлення ідентичний тому, що проводиться перед вильотом.
Для виявлення і припинення спроб ввезення і вивезення товарів з використанням літаків крім митного контролю в міжнародних аеропортах організуються оперативна взаємодія митних органів зі службами контролю за повітряною обстановкою для того, щоб здійснювався митний контроль усіх літаків, у тому числі як санкціоновані (офіційні), так і несанкціоновані міжнародні авіарейси.
Виявлення випадків приховання товарів на борту літаків досягається в результаті проведення догляду самих літаків і вживання режимних заходів на всій території аеродрому. При здійсненні контролю за іноземними літаками першорядне значення мають режимні заходи, тому що згідно з міжнародним правом огляд іноземного літака можливий тільки у виняткових випадках. Іншими словами, літак є територією іноземної держави й знаходиться під її суверенітетом. Тому такий контроль й огляд можливий у випадку наявності достовірних відомостей чи інших серйозних підстав вважати, що на ньому ховаються товари чи вантаж від митного контролю.
Час на проведення огляду законодавчо не обмежується, а встановлюється, виходячи з умов необхідності забезпечення дотримання розкладу польотів літаків і вимог законодавства про порядок переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон.


загрузка...